لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

صندوق جمعیت سازمان ملل: سنت های عقب مانده در کشور های در حال پیشرفت به طور تدریجی تغییر می کند


بر اساس گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، سنت های عقب مانده و زیان باری که بویژه جان زنان و دختران را در کشور های در حال پیشرفت به خطر می اندازد به طور تدریجی تغییر می کند. این پدیده مرگ و میر زنان را کاهش داده است.

گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل متحد همزمان با شصتمین سالگرد بیانیه حقوق بشر منتشر شد.

گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل متحد نشان می دهد سنت هایی که زندگی میلیون ها زن را در کشور های در حال توسعه به خطر می اندازد به تدریج تغییر می کند.

عدم استفاده از دستاورد های مدرن پزشکی به هنگام بدنیا آوردن کودک ، ختنه زنان، و سقط جنین مادران هنگامی که جنین دختر است شماری از این سنت ها است.

تورایا احمد عبید مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد معتقد است حتی سنت های بسیار قدیمی و ریشه دار نیز قابل تغییر است.

گفته می شود حقوق بشر گاه با سنت های برخی از جوامع در تضاد است ولی لزوما نمی باید چنین باشد. ما تلاش می کنیم نمونه هایی را ارائه دهیم که برای توان بخشی زنان و مردان و کمک به تغییر دیدگاه های آنان ، سنت ها و حقوق انسانی در کنار یکدیگر مد نظر قرار گرفته اند.

در اریتره یک اتحادیه حمایت از زنان آن کشور ادعا می کند از هر ۱۰ زن ٩ نفر آنان ختنه می شوند. این سازمان تلاش می کند جامعه را متقاعد کند که این سنت سلامتی دختران را به خطر می اندازد و تجاوز به حقوق انسانی زنان است.

این مشکل منحصر به آفریقا نیست. در هند و در فرهنگی که در آن فرزند پسر داشتن با ارزش قلمداد می شود هر سال در حدود یک میلیون سقط جنین انجام می شود فقط به این دلیل که جنین دختر است.

در همین حال در بولیوی نیز اکثریت زنان با وجود دسترسی به بیمارستان و امکانات پزشکی کودکان خود را در منازلشان به دنیا می آورند که سالیانه موجب مرگ ۶۵۰ زن به هنگام وضع حمل می شود.

مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد می گوید این مشکل در جامعه بومیان بولیوی که بسیار سنت گرا هستند روی می دهد.

این زنان کودکان خود را نشسته به دنیا می آورند و به این دلیل از رفتن به بیمارستان و کلینیک که و ضع حمل به صورت خوابیده انجام می شود امتناع می کردند. ولی پزشکان و پرستاران با آنان صحبت کردند و سرانجام این مادران راضی شدند کودکان خود را در مراکز پزشکی ولی به شیوه سنتی نشسته خود به دنیا آورند.

به این گونه ما با مسائلی که در ابتدا به نظر غیر قابل حل بودند برخورد می کنیم . ابتدا سعی می کنیم مسائل را درک کنیم و سپس آن را تغییر و زندگی بسیاری را نجات دهیم

.

XS
SM
MD
LG