لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

آمریکا آزمایش موشک جدید در ایران را محکوم کرد


وزارت امور خارجه آمریکا اعلام خیر آزمایش موشک جدید در ایران را محکوم کرده است و آن را نقض قطعنامه های شورای امنیت و مغایر با تعهدات بین المللی ایران دانسته است.

اوايل امروز چهارشنبه، رسانه های دولتی ایران به نقل از مصطفی نجار وزیر دفاع جمهوری اسلامی گفتند ایران نسل جدیدی از موشک های زمین به زمین را که می تواند به اسراییل و جنوب اروپا برسد، با موفقیت آزمایش کرده است.

نجار گفت موشک جدید که «سجیل» نام دارد، یک راکت دو مرحله ای است که از سوخت جامد استفاده می کند و توسط کارشناسان صنایع فضايی – هوايی نیروهای مسلح ساخته شده است. این موشک از راکت هایی مانند شهاب ۳، که در آنها سوخت مایع به کار می رود، دقیق تر و استفاده از آن آسانتر است.

نجار گفت موشک «سجیل» دو هزار کیلومتر برد دارد، اما افزود که فقط برای مقاصد دفاعی طرح شده است.

در گذشته، کارشناسان نظامی غرب یادآور شده اند که ایران در بیان توانايی های تسلیحاتی خود گزافه گويی می کند.

اسراییل اخیرا تکرار کرد که امکان یک حمله پیشگیرانه علیه تاسیسات اتمی ایران را رد نمی کند و از کشورهای دیگر خواست تمام گزینه را باز نگاهدارند.

نمایندگان پنج قدرت جهانی که ایران را برای متوقف ساختن بخشی از برنامه اتمی اش زیر فشار گذاشته اند، روز پنجشنبه جلسه ای در پاریس تشکیل می دهند.

مقاماتی از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برای متقاعد ساختن ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم یک استراتژی دوگانه تشویق و تنبیه را دنبال کرده اند.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت شگفت انگیز نخواهد بود که آزمایش موشک «سجیل» در جریان اجلاس پاریس صورت گیرد.

او افزود این آزمایش همچنین بر اهمیت استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا تاکید می گذارد، و باید برای روسیه نیز موجب نگرانی باشد.
XS
SM
MD
LG