لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

یک سرباز عراقی دو سرباز آمریکايی را کشت


در سلسله حملاتی در سراسر عراق در روز چهارشنبه دست کم ۲۶ تن کشته شدند، و یک سرباز عراقی دو سرباز آمریکايی را کشت.

یک منبع در وزارت دفاع عراق می گوید سرباز عراقی پس از مجادله ای در یک پست نظامی در موصل بروی همقطاران آمریکايی خود آتش گشود. ارتش آمریکا گفت در این حادثه شش سرباز آمریکايی دیگر مجروح شدند و مهاجم عراقی در تیراندازی متقابل کشته شد.

در این میان، در ادامه موج خشونت، انفجارهایی بغداد را برای سومین روز پیاپی تکان داد.

دو بمب اتومبیلی جداگانه، یکی در محله ای شلوغ در مرکز شهر و ديگری در نزدیکی مدرسه ای در محله شعب، منفجر شدند. بعدا، یک بمب اتومبیلی دیگر و يک بمب کنار جاده ای همزمان در ناحیه بغداد جدید منفجر شدند.

خشونت های روز چهارشنبه بر چالشی تاکید می گذارد که که نیروهای امنیتی عراق، در حالی که نقش رهبری کننده ای را در تامین امنیت بر عهده می گیرند و شمار نیروهای آمریکايی کم می شود، با آن روبرو هستند .

همچنین پلیس عراق گفت مردان مسلح دو خواهر مسیحی را در خارج از خانه آنها در موصل کشتند و مادرشان را مجروح کردند.

در جریان موج تهدید و حملات علیه جامعه مسیحی، حداقل ۱۲ هزار نفر از موصل گریخته اند، هرچند که برخی از آنها راه بازگشت را در پیش گرفته اند.

در تحولی جداگانه، هشیار زباری وزیر امور خارجه عراق در پی دیداری با بشار اسد رییس جمهوری سوریه در دمشق بر نیاز به همکاری امنیتی در کشورش تاکید گذاشت.

از زمان حمله به یک روستا در سوریه، که دمشق سربازان آمریکايی مستقر در عراق را مسئول می داند، این نخستین دیدار زباری از سوریه است.

مقامات آمریکايی می گوید هدف سربازان شورشیان بود، اما مقامات سوریه می گویند در حمله مرزی هشت غیر نظامی کشته شدند.

روز سه شنبه، زباری پس از ملاقات با ولید معلم همتای سوری اش گفت عراق اجازه نخواهد داد از آن به عنوان پایگاهی برای حمله به کشورهای همسایه استفاده شود.

XS
SM
MD
LG