لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

رجب طیب اردوغان: ترکیه آماده است بین تهران و واشنگتن میانجیگری کندرجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه
نخست وزیر ترکیه می گوید کشور او آماده است بین جمهوری اسلامی ایران و دولت باراک اوباما میانجیگری کند.

رجب طیب اردوغان در مصاحبه ای با نیویورک تایمز، که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت آنکارا می تواند در بهبود مناسبات تهران و واشنگتن، که بر سر برنامه اتمی ایران متشنج شده است، «بسیار مفید» باشد.

او گفت پیام تبریک محمود احمدی نژاد به اوباما، رییس جمهوری منتخب آمریکا، «گامی است که باید از آن استفاده شود.»

اردوغان اظهار داشت رییس جموری منتخب که گفته است گسستگی از سیاست دیرینه آمریکا را بررسی خواهد کرد و با رهبران ایران به گفتگو خواهد نشست، به آمریکا فرصت می دهد «چهره ای را که از دست داده بود» باز یابد.

ترکیه هم اینک از جنگ در عراق، و امکان مناقشه در ایران ناراحت است. اردوغان به نیویورک تایمز گفت «در این عصر، جنگ هرگز راه حل نیست.»

ترکیه به عنوان یک کشور سکولار، و عضو شورای امنیت و ناتو، در چهار راه اروپا و خاورمیانه قرار گرفته است و اخیرا سعی کرده است سیمای منطقه ای خود را تقویت کند.

اردوغان گفت اصلی که ترکیه در سیاست خارجی اش به آن معتقد است این است که دشمن تراشی نکند.

در پی مناقشه روسیه و گرجستان در ماه اوت، آنکارا در صدد برآمد گروهی برای حل مناقشات در منطقه قفقاز تشکیل دهد. دولت همچنین در مذاکرات سوریه و اسراییل میانجیگری کرده و مناسبات خود با ارمنستان را از سرگرفته است.

وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت انتظار دارد در اختلاف دیرینه با ارمنستان، و نیز مناقشه بین ارمنستان و آذربایجان به زودی تحولاتی صورت گیرد.

ترکیه در اختلاف آذربایجان با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ علیا، جانب آذربایجان را گرفت.

وزیران امور خارجه سه کشور در ماه سپتامبر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ملاقات کردند.
XS
SM
MD
LG