لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

شورشیان دارفور پیشنهاد آتش بس رییس جمهوری سودان را رد کردند


شورشیان در منطقه جنگ زده دارفور در غرب سودان، پیشنهاد آتش بس عمر البشیر رییس جمهوری را رد کرده اند.

اعضای یکی از گروه های شورشی اصلی، جنبش عدالت و برابری، امروز چهارشنبه گفتند به بشیر نمی توانند اعتماد کنند و وقتی او خواهان ترک مخاصمه می شود، به این معنا است که خود را برای جنگ جدیدی آماده می کند.

آنها همچنین گفتند فقط در یک چارچوب کلی برای صلح با آتش بس موافقت خواهند کرد.

رهبر تبعیدی یک گروه شورشی دیگر، جنبش آزادیبخش سودان، به خبرگزاری آسوسیتد پرس گفت تا شبه نظامیان دولتی خلع سلاح نشوند، شورشیان نمی توانند آتش بس را قبول کنند.

پرزیدنت بشیر در نزدیک به شش سال مناقشه دارفور چندین آتش بس اعلام کرده است، اما همه آنها با شکست روبرو شده اند.

جدیدترین پیشنهاد او در بامداد امروز، در پی توصیه های مجمع به اصطلاح خلق، که گروه های شورشی دارفور آن را تحریم کردند، اعلام می شود. آزادی زندانیان سیاسی دارفور از جمله توصیه ها است، اما رییس جمهوری سودان به آن اشاره نکرد.

بشیر مجمع را چند هفته پس از آن تشیکل داد که دادستان دادگاه بین المللی جنايی خواست او در ارتباط با جنایات جنگی در دارفور محاکمه شود.

دادستان، بشیر را به طرح و هدایت مبارزه اخراج جمعی، تجاوز جنسی و قتل در منطقه دارفور متهم می کند. بشیر خود را قربانی یک توطئه بین المللی می داند و سودان از همکاری با دادگاه خودداری کرده است.

فعالان حقوق بشر می گوید مناقشه، که در آن شورشیان، نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفدار دولت درگیر هستند، بیش از 200 هزار تن را کشته و بیش از دو میلیون و 200 هزار نفر را از خانه هایشان رانده است. دولت سودان می گوید این ارقام اغراق آمیز است و رقم کشته شدگان را حدود 10 هزار نفر می داند.

XS
SM
MD
LG