لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

گزارش تحليلی: تغییرات بنیادی در کابینه اوباما یا همکاری دو حزبی


روزنامه واشنگتن پست می نویسد انتظار می رود ماه ژانویه، زمانی که باراک اوباما، رئیس جمهوری منتحب آمریکا، رسما اداره امور کشور را برعهده بگیرد، دو مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا با مسئولانی جدید جایگزین شوند. این روزنامه به نقل از مقامات ارشد اطلاعاتی می نویسد شماری از دموکرات های متنفذ در کنگره با تمدید ماموریت مایک مک کانل، مدیر اطلاعات ملی، و مایکل هیدن، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا «سی آی ای»، مخالفت دارند. علت نارضایی دموکرات ها حمایت این دو مقام ارشد اطلاعاتی از سیاست های دولت بوش در راستای استفاده از روش های شدید در بازجویی از مظنونین به فعالیت های تروریستی و برنامه کنترل مکالمات و مکاتبات بدون مجوز دادگاه عنوان شده است.

مدیران نهادهای اطلاعاتی توسط رئیس جمهوری انتخاب و توسط سنا صلاحیتشان مورد تايید قرار می گیرد اما، محدودیت زمانی بر دوره ماموریت آنها وجود ندارد.

واشنگتن پست می نویسد علیرغم مخالفت گروهی از رهبران دموکرات مایک مک کانل، مدیر اطلاعات ملی، و مایکل هیدن، مدیر سی آی ای، به دلیل بازگرداندن ثبات به نهادهای اطلاعاتی مورد احترام بسیاری در کنگره قرار دارند و با توجه به سایه انداختن بحران اقتصادی بر تمام ارکان کشور احتمال دارد مک کانل و هیدن به سرعت با افرادی جدید جایگزین نشوند.

مایک مک کانل که بر فعالیت شانزده نهاد اطلاعاتی آمریکا نظارت دارد هفته گذشته شخصا به شیکاگو رفت تا نخستین گزارش فوق محرمانه را در اختیار پرزیدنت منتخب اوباما قرار دهد. به گزارش واشنگتن پست مقامات کمیته انتقال قدرت اوباما می گویند هنوز تصمیمی قطعی در این باره گرفته نشده است.

روز جنگ آزمودگان برای رهبر کنونی آمریکا، پرزیدنت بوش، آخرین مراسم رسمی با گروهی از بازماندگان جنگ بود که به تقدیر از جانفشانی های نیروهای آمریکا اختصاص داشت و تاسف رئیس جمهور برای ترک فرماندهی کل قوا پس از هشت سال را به دنبال داشت اما، رهبر آتی آمریکا، پرزیدنت منتخب باراک اوباما، روز یادبود جنگ آزمودگان را در مراسمی کاملا متفاوت با گذاشتن تاج گل بر مزار جانباختگان جنگ در شیکاگو به اتفاق خانم تمی داک ورت، افسری که دو پای خود را در جنگ عراق از دست داده است، گذراند. باراک اوباما پس از مراسم به دفتر کمیته انتقال قدرت در شیکاگو بازگشت.

تیم انتقال قدرت در شیکاگو و واشنگتن موظف اند تا چهار صد و پنجاه تن را با بودجه ای بالغ بر دوازده میلیون دلار استخدام کنند. بیش از پنج میلیون آن از سوی کنگره تخصیص یافته است و هفت میلیون دیگر باید از محل کمک های غیردولتی تامین شود. اما، جان پودستا، سرپرست کمیته ی انتقال قدرت باراک اوباما، از وضع مقررات شدید و کم سابقه ای خبر داد که دریافت هر گونه کمک از لابیست های فدرال را ممنوع می کند و پیوستن آنها به گروه مشاوران دولت را به محدودیت های جدی مشروط کرده است.

انتقال قدرت در دوران جنگ پس از چهار دهه معرفی وزیر دفاع را الویت بخشیده است. بنا به گزارش ها باراک اوباما سم نان، رئیس پیشین کمیته نیروهای مسلح سنا، را به عنوان مشاور ارشد غیررسمی برای نظارت بر انتقال قدرت در وزارت دفاع به کمک گرفته است. این خبر احتمال تغییرات در رهبری وزارت دفاع را تقویت کرده است.

انتخاب جان برنن به سرپرست کمیته ی انتقال قدرت اوباما در نهادهای اطلاعاتی از سوی واشنگتن پست از شاخصه های تغییرات در سازمان های اطلاعاتی و کنار گذاشتن مدیر اطلاعات ملی، و رئیس سی آی ای عنوان می شود. برنن بنیانگذار مرکز ملی ضد تروریسم در جریان اصلاحات سال دو هزار و چهار بود که در دوران ریاست جرج تنت بر سی آی ای به سطح مدیریت انتقال یافت و در دوران مدیریت پورتر گاس بر اطلاعات ملی برکنار شد. او از مشاوران اطلاعاتی اوباما بوده است.

اوباما از جمله سناتورهایی بود که رای منفی به روند تايید صلاحیت مایکل هیدن داد و گفت علیرغم احترامی که برای او قايل است امیدوار است او به همان میزان که برای حفاظت از جان مردم تلاش می کند برای حفاظت از قانون اساسی نیز بکوشد. انتقاد اوباما به حمایت های هیدن و مک کانل از سیاست های دولت بوش در راستای استفاده از روش های شدید در بازجویی از مظنونین به فعالیت های تروریستی و کنترل مکالمات و مکاتبات مردم بدون کسب مجوز از دادگاه بود. اما، گروهی معتقدند همانطور که پرزیدنت بوش با توجه به رسوایی اطلاعاتی موسوم به ایران کنترا که پنج بار تغییر در ریاست سی آی ای در ده سال را به دنبال داشت در آغاز کار برای پرهیز از تنش جرج تنت، رئیس سی آی ای در دوران پرزیدنت کلینتون، را در مقامش نگاه داشت اوباما نیز ممکن است با توجه به رسوایی های مرتبط با وجود سلاحهای کشتار جمعی در عراق و جنجال پس از گزارش حاکی از توقف برنامه ی جنگ افزار اتمی ایران هیدن و مک کانل را مدتی در مقام خود ابقا کند.

واشنگتن پست می نویسد فشار برای برکناری هیدن و مک کانل از سوی سناتورهای لیبرال وارد می شود و مدافعان آن دو معتقدند آنها نباید پاسخگوی اجرای سیاست هایی باشند که از سوی دولت بوش به آنها دیکته شده است.

سناتور اوباما در میان برنامه فشرده اش کماکان با رهبران جهان در تماس تلفنی است و به پیامهای تبریک آنها پاسخ می گوید و دیروز از جمله با پاپ بندیکت شانزدهم، ملک عبدالله، پادشاه اردن، و مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، گفتگو کرده است اما، هنوز خبری از پاسخ به نامه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، نیست.

امروز محمود احمدی نژاد در سخنرانی در مازندران عنوان کرد اینکه چه کسی به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شود فرقی نمی کند بلکه رفتار آنها مهم است و به گفته ایشان این رفتار زیر نظر مردم ایران و جهان قرار دارد.

در همین حال، پرزیدنت منتخب باراک اوباما در پیشبرد درخواست ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، برای ارايه یک کمک اعتباری به صنایع بحران زده خودروسازی می کوشد نقشی فعال ایفا کند. به گفته مشاوران باراک اوباما این نکته را با پرزیدنت بوش در ملاقات روز دوشنبه در کاخ سفید در میان گذاشت. برخلاف اخباری که پرزیدنت بوش موافقت با این کمک را به موافقت کنگره با توافقنامه تجارت آزاد با کلمبیا منوط کرده بود کاخ سفید این ارتباط را رد کرد.

توجیه دموکرات ها این است که ممکن است طرح نجات صنایع خودروسازی دهها میلیارد دلار هزینه بر مالیات دهندگان تحمیل کند اما، پیامدهای ورشکستگی آنها بر اقتصاد آمریکا و افزایش بیکاری تنها در سال نخست صد و هفتاد و پنج میلیارد دلار تخمین زده می شود.

سناتور جان مک کین هم یک هفته پس از شکست در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری برای نخستین بار در رسانه ها حاضر شد.

جان مک کین دیروز در نخستین حضورش در رسانه ها در یک برنامه طنز تلویزیونی انتقادها به کاندیدای معاونتش، سارا پیلین، را رد کرد و گفت او را نه تنها در شکست خود مقصر نمی داند بلکه برای او نقشی مهم در آینده متصور است.

نزدیکان سناتور مک کین از جمله سناتور لیبرمن پس از شکست مک کین در انتخابات اعلام کرده بودند سناتور مک کین به زودی به سنا بازمی گردد تا با انرژی بیشتری به فعالیت ادامه دهد. باراک اوباما هم گفته بود در انتظار ادامه همکاری با مک کین در سنا است. آقای اوباما برای پرهیز از خدشه دار شدن پیام همکاری دو حزبی اش از رهبری حزب دموکرات در سنا خواسته است سناتور لیبرمن را برای مخالفت هایش با او در طول رقابت های انتخاباتی تحت فشار نگذارند.
XS
SM
MD
LG