لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

گزارش تحليلی: مسألۀ توافق نهايی بين آمريکا و عراق در پيمان امنيتی دو کشور


در حالی که بنا بر قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد، نيروهای آمريکائی تنها تا آخر ماه دسامبر سال جاری ميتوانند در عراق حضور داشته باشند؛ مسألۀ توافق نهايی بين آمريکا و عراق در پيمان امنيتی دو کشور دربارۀ ادامه حضور نيروهای آمريکا در عراق، هنوز حل نشده است.

در بغداد مردم به حمايت از تقاضای دولت برای تغييرات بيشتری در متن موافقت نامه امنيتی آمريکا – عراق برخاسته اند. روز سه شنبه تلويزيون آسوشيتد پرس اعلام کرد که تصاوير انحصاری متن پيشنهادی اين موافقت نامه را در اختيار دارد.

اين موافقت نامه ميگويد که نيروهای آمريکا تا سال ۲۰۱۲ ميلادی در عراق باقی خواهند ماند در حالی که به عراقی ها سهم بيشتری در اين ماًموريت داده خواهد شد.

يکی از سخنگويان دولت عراق روز دوشنبه گفت تغييراتی که آمريکا در طرح پيشنهادی امنيتی خود داده است، برای بدست آوردن تاًييد پارلمان عراق کافی بنظر نميرسد.

دکتر «دهيا ال عانی» قائم مقام مدير شورای سياسی استان انبار بر اين نظر است که طرح امنيتی آمريکا و عراق طرحی است که به کشور عراق ارتباط دارد و در نتيجه دولت تنها پيکره ای است که ميتواند در باره آن تصميم نهائی را اتخاذ کند و حق دارد تغييرات لازم را نيز در آن انجام دهد.

اين موافقت نامه امنيتی بايد قبل از روز سی و يکم ماه دسامبر سال جاری ميلادی به تصويب پارلمان عراق برسد. سی و يکم دسامبر آخرين روزی است که اين نيروها ميتوانند با توجه به قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد قانوناً در عراق حضور داشته باشند.

سناتور باراک اوباما رئيس جمهوری برگزيده آمريکا طی مبارزات انتخاباتی خود بارها گفته است که نيروهای آمريکا را طی شانزده ماه پس از شروع کار خود به کشور فرا خواهد خواند.

طرح پيشنهادی آمريکا با مخالفت شديد برخی از گروه های مذهبی به ويژه شيعيان شده است.

اين در حالی است که دولت عراق خواستار آن است که در اين موافقت نامه سهم بيشتری در محاکمه سربازان آمريکائی داشته باشد. سربازانی که متهم به ارتکاب کارهای غيرقانونی در عراق شده اند.

مذاکره در باره انجام تغييراتی در طرح امنيتی آمريکا و عراق در حالی صورت ميگيرد که هنوز خشونتها کاملاً در آن کشور پايان نيافته است.

روز سه شنبه در سه بمبگذاری پياپی در يکی از بازارهای بغداد، ۳۲ نفر کشته شدند. علاوه بر آن، يک بمبگذار زن نيز در بعقوبه ۵ نفر را به هلاکت رساند.


XS
SM
MD
LG