لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

گزارش اجتماعی: روز گرامیداشت سربازان در ایالات متحده


آدام فیلیپس، خبرنگار صدای آمریکا، نیویورک

روز گرامیداشت سربازان در ایالات متحده، روزی است که مردم آمریکا به طور سنتی زمانی را به بزرگداشت زنان و مردانی که در نیروهای نظامی کشور خدمت کرده اند اختصاص می دهند.

بسیاری از سربازان پس از بازگشت از ماموریت، مهارت های جدیدی را با خود به همراه می آورند که در پیشبرد تجارت جهانی بسیار ارزشمند خواهد بود.

در عین حال برای بسیاری از سربازان، گذار از خدمت در ارتش به زندگی غیر نظامی و یافتن حرفه ای که به زندگی شان معنا دهد، چالش های بسیاری را همراه خواهد آورد.

روز ٨ ژوئن سال ۲۰۰۴، رابی دوتی، سرگرد ارتش آمریکا، با کامیون نظامی در شمال عراق در حال حرکت بود. او می گوید: « لحظه ای که از مرز سامره گذشتیم وسیله نقلیه ای که می راندم بر اثر یک بمب کنار جاده ای منفجر شد. این انفجار سبب شد هر دو پای چپ و راستم از منطقه زانو قطع شوند. »

دوتی حدود پنج ماه را در بیمارستان مرکز پزشکی والتر رید ارتش در واشنگتن دی. سی بستری بود.

چندین نوبت جراحی و صدها ساعت فیزیوتراپی فشرده از جمله مراحل درمان و التیام وی بوده است.

در نهایت، وی پس از دریافت پاهای مصنوعی مجهز به فن آوری مدرن، از این بیمارستان مرخص شد و به شهر خود در کنتاکی بازگشت.

دوتی پس از ۱۳سال خدمت در ارتش از تجربه چندانی در یافتن حرفه در زندگی غیرنظامی برخوردار نبود و همچون بسیاری از سربازان چشم انداز شغلی وی نامطمئن بود.

انتشار مقاله ای در ستایش شجاعت و مقاومت دوتی، توجه مایکل لیچ، بنیانگذار رستوران های زنجیریه ای پیتزا سیزر کوچولو را جلب کرد.

زندگی دوتی، تجربه شخصی لیچ در سال ۱٩۵٩میلادی، زمانی که خود سرباز جوانی بود و چشم انداز نامشخصی از آینده داشت را در ذهنش تداعی کرد و زندگی دوتی وی را به شدت تحت تاثیر قرار داد و لیچ با دوتی تماس گرفت.

دوتی می گوید: « پس از گذشت چند روز از دریافت پیغام تلفنی لیچ، با وی صحبت کردم و از من خواست تا مدیریت شعبه ای از رستوران زنجیره ای وی را در پادوکا، شهر اقامتم به عهده بگیرم. من با خوشحالی از این فرصت استقبال کردم و کار را به سرعت شروع کردم. »

پس از گذشت دو سال، پروژه رستوران زنجیره ای دوتی، آن چنان موفقیت آمیز بوده که مایکل لیچ از گروه مدیریتی شرکت خود خواسته است تا به دیگر سربازان کمک کنند تا آن ها نیز شعبه ای از رستوران زنجیره ای را در شهرهای خود افتتاح کنند.

بر اساس برنامه این شرکت، سربازان واجد شرایط ، تخفیف های ویژه ای برای خرید امتیاز شعبه رستوران زنجیره ای دریافت خواهند کرد.

آموزش ، اقدامات حمایتی و دیگر مزایا، معادل حدود ٧٥هزار دلار، نیز به آن ها ارایه خواهد شد.

دیو اسکریوانو، رییس رستوران سیزر کوچولو در مورد منطق چنین تصمیمی می گوید: « اولا کمک به سربازهایی که برای خدمت به کشور از جان خود مایه گذاشته اند، ارزشمند است. این تصمیم در واقع قدمی برای قدردانی از ازخودگذشتگی سربازان خواهد بود. در ضمن فرصتی فراهم خواهد کرد که کارفرمای خود باشند، مدیریت رستوران خود را به عهده بگیرند و با کنترل بر گردش سرمایه، به خود افتخار کنند. در ضمن این ایده، چشم انداز اقتصادی خوبی برای رستوران ما ایجاد می کند. سربازان با تعهد فردی قوی، منافع زیادی برای ما به ارمغان می آورند. ابتکارهای خود را برای پیشرفت شعبه های مختلف ارایه می کنند، به طور مستقل و با گروه همکاران خود به خوبی کار می کنند و در کار از ویژگی های یک فرمانده استفاده می نمایند. در واقع این تصمیم هر دو طرف را برنده این معامله می کند.»

رابی دوتی می گوید:« رهبری چه در منطقه جنگی و چه در مدیریت حرفه ای ویژگی مهمی برای پیشبرد امور است. در ساختار ارتش، فرمانده فردی است که دیگران را برای انجام کارهایی که لزوما در شرایط خاصی انجام نمی دهند، تشویق می کند و الهام بخش آن هاست. چنین خصوصیاتی در اقتصاد و بازرگانی نیز می تواند با ایفای نقش مدیریتی اجرا شود. رهبران موثر چه صاحب یک شرکت تجاری باشند و چه فرماندهی یک گردان نظامی را به عهده داشته باشند، باید از روان شناسی نیز سر رشته داشته باشند. ایجاد انگیزه در کارمند رستوران و سرباز ارتش با پرداخت حقوق و یا مرخصی بیشتر شباهت دارند. فقط شرایط متفاوت است. پاداش به اطرافیان به موفقیت کار گروهی کمک می کند.»

۴۵سرباز از برنامه «سرباز رستوران سیزر کوچولو» منفعت برده اند.

فرصت های شغلی و اقتصادی به طور فزاینده ای برای سربازان کار آفرینی می کنند.

« شرکای بازرگانی آمریکایی » یک برنامه ملی و سراسری است که مقدمات ارتباط سربازهایی که از ماموریت عراق و افغانستان بازگشته اند با کارفرمایان شرکت های بزرگ سراسر کشور را فراهم می کند.

مرکز دولتی سرمایه گذاری بر سربازان نیز به طور فعالانه شرکت های دیگر را برای ارایه فرصت های بازرگانی و شغلی به سربازان استخدام می کند.

در ضمن دولت برای مهارت های ویژه ای که سربازان آمریکایی به محیط های کاری ارایه می دهند، سرمایه گذاری می کند.

XS
SM
MD
LG