لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

سرما و  قحطی مردم افغانستان را تهدید می کند


آژانس های امداد می گویند وضعیت انسانی در افغانستان، در حالی که زمستان می رسد و وضع امنیتی بدتر می شود، روبه وخامت می رود.

کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان وابسته به سازمان ملل متحد می گوید خشکسالی شدید و کمبود غذا در شمال و غرب افغانستان، هزاران نفر را ناچار ساخته است در جستجوی کار و کمک روستاهایشان را ترک کنند.

در این میان، کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید مشکلات امنیتی فزاینده در افغانستان از کوشش های امدادی در بیشتر مناطق کشور جلوگیری می کند.

کمیته در بیانیه ای که امروز سه شنیه در کابل صادر کرد می گوید وضعیت امنیتی در یک سال و نیم گذشته بدتر شده و کار را برای آژانس های امدادی دشوار می کند. بیانیه یادآور می شود که دسترسی به مناطق دور دست همچنان مشکل عمده ای است.

دفتر کمیساریا می گوید روشن نیست که زمستان و کمبود غذا چه تعدادی از خانواده ها را آواره کرده است. برخی ایالتها، از جمله باغدیس، بلخ، سرپل، و سمنگان، از سرمای زمستان و بدی برداشت محصول، همراه با بالا رفتن قیمتهای جهانی غذا، به سختی آسیب دیده اند.

آژانس می گوید مهم است پیش از آنکه برف دسترسی به برخی مناطق را قطع کند، تدارکات لازم حمل شود.

کمیساریای آوارگان به گزارش اخیر یک گروه پژوهشی بریتانیایی اشاره می کند که هشدار می دهد قحطی و گرسنگی در افغانستان برای کوشش های بین المللی به منظور بازسازی آن می تواند از مناقشه جاری تهدید کننده تر باشد.
XS
SM
MD
LG