لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

ديميتری مدوديف: روسیه ممکن است موشکهای کوتاه برد در منطقه بالتیک مستقر کند


دیمیتری مدودیف رئيس جمهوری روسیه می گوید اگر ایالات متحده به اجرای طرح های خود برای ساختن یک سیستم دفاع موشکی در اروپا ادامه دهد، روسیه ممکن است موشک های کوتاه برد در منطقه بالتیک مستقر کند.

سیستم دفاعی که آمريکا طرح کرده شامل ۱۰ سیلوی موشک رهگیر در لهستان و یک ایستگاه رادار در جمهوری چک است. ایالات متحده بارها تاکید کرده است که روسیه هدف سپر موشکی نیست. رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا برای مسکو کاملا روشن ساخته است که مشکل واقعی از خاورمیانه سرچشمه می گیرد:
**** ما برای مطمئن ساختن روسیه که آن کشور هدف این سیستم نیست، بلکه متوجه تهدید بسیار محدودی است که از ایران ناشی می شود، راهی بسیار دراز پیموده ایم.

آقای گیتس می گوید ایالات متحده برای پاسخ به هر نگرانی پیشنهادهایی به روس ها ارائه داده است، ازجمله پیشنهادی، که اگر به تصویب هردو ملت برسد، به نمایندگان روسیه اجازه می دهد از محل های استقرار موشک ها و در لهستان و رادار در جمهوری چک بازرسی کنند. او گفت ایالات متحده اقدامات شفاف سازی دیگری نیز پیشنهاد کرده است:
*** من به پرزیدنت پوتین، نخست وزیر فعلی، گفته ام تا ایرانی ها موشکی را که بتواند به اکثر اروپای غربی، و البته بخش بزرگی از روسیه برسد آزمایش نکرده اند، ما سیستم را فعال نخواهیم کرد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نیز بر ماهیت محدود و دفاعی سپر موشکی پیشنهادی تاکید گذاشت:
**** نیروهای روسیه می توانند به آسانی بر تعداد کوچکی رهگیر که در محل دفاع موشکی در لهستان قرار خواهند گرفت، غلبه کنند. مقصود از این سیستم حفاظت در برابر کشورهای یاغی، مثلا ایران است که روی تکنولوژی موشکی دور برد کار می کنند.
مک کورمک گفت پاسخ روسیه که آقای مدودیف آنرا تشریح کرده، نامید کننده است.

آمريکا به بحث در باره این مساله با روس ها ادامه می دهد، و اخیرا پیشنهادی برای شفافیت و افزایش اعتماد به روسیه ارائه داد. اما، مک کورمک گفت واقعیت این است که یک سیستم دفاع موشکی با هدف حفاظت از اروپا در برابر موشک هایی که از کشورهای یاغی پرتاب می شوند، برای امنیت اتحادیه ناتو مهم است.

XS
SM
MD
LG