لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

۲۹ تشکل دانشجویی در ايران خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق اقلیت های قومی در آذربایجان شدند


۲۹ تشکل دانشجویی از دانشگاه های سراسر کشور با صدور بیانیه ای در حمایت از فعالان هویت طلب آذربایجان، خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق اقلیت های قومی و پایان فشارها بر فعالین دانشجویی و اجتماعی در آذربایجان شدند.

در ادامه این بیانیه با اشاره به گذشت بیش از ۱۰ روز از اعتصاب غذای ۴ هویت طلب آذربایجانی، آمده است: «دانشجویان دانشگاه تبریز پس از ۱۰۰ روز بازداشت در سلول های انفرادی و تحمل شکنجه های روحی و جسمی آزاد شده اند اما فشارها بر ایشان و دیگر دانشجویان هویت طلب دانشگاه های مختلف ادامه دارد.» انجمن های اسلامی امضا کننده این بیانیه ضمن ابراز خوشحالی از آزادی دانشجویان دانشگاه تبریز (سجاد رادمهر، منصور امینیان، فراز ذهتاب، آیدین خواجه ای، مقصود عهدی، امیر مردانی و احسان نجفی نسب) نسبت به شکنجه آنان در زمان بازداشت اعتراض کرده و حمایت خود را از اعتصاب غذای فعالان هویت طلب آذربایجانی دربند اعلام کرده اند.

مجتبی رزمی عضو فعال انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز به صدای آمریکا گفت: «دانشجویان دانشگاه تبریز و جریان هویت طلبی و دانشگاه تبریز شرایط سختی را پشت سر گذاشته است.»

به گفته وی، دانشجویان دانشگاه تبریز تاوان حرکت اعتراضی یک خرداد را پرداخت می کنند چون به نوعی دانشگاه تبریز طلایه دار و آغازگر حرکت اعتراضی یک خرداد بود که به انتشار کاریکاتور در روزنامه ایران اعتراض داشت. این فعال دانشجویی همچنین معتقد است فشارهای وارد شده به فعالان هویت طلب و دانشجویان بی ارتباط به ا نتخابات ریاست جمهوری نیست چرا که می خواهند جلوی تاثیرگذاری نیروهای فعال و موثر را همزمان با نزدیک شدن به روزهای انخابات بگیرند.

مجتبی رزمی در ادامه با اشاره به یکی از خواسته های مردم آذربایجان یعنی «حق تعیین سرنوشت» و استفاده از زبان مادری در فرهنگ و ادبیات خود، تاکید می کند که حق تعیین سرنوشت یک مسئله پذیرفته شده جهانی است.

عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز اتهام تجزیه طلبی به فعالان هویت طلب را رد کرده و می گوید: «آنچه باعث تجزیه می تواند بشود استبداد و خفقان داخل است وگرنه هیچ کسی علاقه به تکه تکه کردن این خاک ندارد و عمده خواسته ها، دغدغه های فرهنگی و مطالبات مردم منطقه است.»

در بیانیه ۲۹ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور به برخورد با هویت طلبان و دانشجویان آذربایجان اعتراض شده است.
XS
SM
MD
LG