لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

کسادی اقتصادی در آمريکا و اروپا اقتصاد وابسته به صادرات چين را تحت فشار گذاشته است


کسادی اقتصادی در آمريکا و اروپا، اقتصاد عمدتا وابسته به صادرات چين، چهارمين اقتصاد بزرگ جهان را تحت فشار گذاشته و دولت آن کشور را مجبور ساخته است که تنها ظرف دو ماه گذشته سه بار نرخ اصلی بهره های بانکی خود را کاهش دهد. و اين در حاليست که رشد اقتصادی چين از حدود ۱۲ درصد در سال گذشته به ۹ درصد در سه ماهه سوم سال جاری کاهش يافته است که پايين ترين رشد اقتصادی چين در ۵ سال گذشته است.

روز گذشته بيانيه ای از طريق وب سايت دولتی چين منتشر شد که حاکی است کابينه آن کشور به منظور حفاظت از ثبات زير بنای اقتصادی آن کشور در مقابل بحرانهای مالی جهان طرح ۵۸۶ ميليارد دلاری کمک و محرکهای اقتصادی خود را به تصويب رساند.

بيانيه دولت چين می گويد اين اعتبار که از طريق بخش خصوصی تامين خواهد شد و قرار است تا سال ۲۰۱۰ به مصرف پروژه های زير بنايی و خدمات اجتماعی برسد.

استيفن گالپ، مدير عامل شرکت سرمايه گذاری تی چی، می گويد بدون شک افزايش امروز بهای سهام در بازارهای بورس آسيا بخاطر طرح محرکهای اقتصادی چين است. اين طرح نه تنها از نظر ميزان اعتبار، بلکه به خاطر مصرف اين اعتبار در پروژه های زير بنايی بسيار حائز اهميت است. او افزود اگرچه هنوز در دراز مدت نگرانيهايی، به ويژه در برخی از کشورهای اروپايی مانند بلژيک و دانمارک وجود دارد، ولی در کوتاه مدت اوضاع اقتصادی آسيا خوب به نظر ميرسد.

با تصويب اين طرح، ارزش سهام در بازار بورس چين به بالاترين ارزش خود در دو هفته اخير رسيد و بر ارزش شاخص سبد سهام شانگهای آن کشور ۵ درصد افزوده شد. خريداران سهام در ساير نقاط آسيا نيز از طرح کليدی محرکهای اقتصادی چين استقبال کردند و در پايان دادوستدهای امروز بر ارزش سهام در بازارهای بورس آسيا افزوده شد.

سبد سهام نيک ای توکيو ۴۹۸ واحد به دست آورد و حدود ۶ درصد بر ارزش سهام آن افزدوه شد.

هنگ سنگ هنگ کنگ با به دست ۵۰۱ و احد سه و نيم درصد قيمت خود را افزايش داد.

در کره جنوبی تنها در ۱۵ دقيقه آغاز دادوستدهای امروز، بر ارزش سبد سهام کاسپی ۱۲ واحد افزوده شد.

XS
SM
MD
LG