لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

جمهوری اسلامی انتظار تغيير در سياست خارجی آمريکا تحت اوباما ندارد


جمهوری اسلامی ايران می گويد انتظار ندارد هنگامی که باراک اوباما زمام امور ايالات متحده را در اول بهمن ماه آينده به دست می گيرد تغيير عمده ای در سياسات خارجی آمريکا پديد آيد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، حسن قشقاوی، امروز (دوشنبه) اين اظهارات را در پاسخ خبرنگاری که درباره امکان مذاکره آقای اوباما با دولت ايران پرسيده بود ايراد کرد.

روز شنبه رئيس مجلس اسلامی ايران از آقای اوباما بخاطر گفتن اينکه توليد تسليحات اتمی از سوی ايران غير قابل قبول است انتقاد کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، از علی لاريجانی نقل قول کرد که اظهارات اوباما نشانه ادامه آن چيزی است که لاريجانی آن را «سياست های غلط آمريکا در گذشته» خواند.

باراک اوباما در نخستين سخنرانی اش پس از کسب پيروزی در انتخابات رياست جمهوری ۱۴ آبان ماه، از برنامه اتمی جمهوری اسلامی ياد کرد. او همچنين گفت نامه تبريک ارسالی رئيس جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد، را ملاحظه کرده و سريعا به آن پاسخ خواهد داد.

ايالات متحده آمريکا و متحدان غربی اش جمهوری اسلامی را متهم می کنند که در پی توليد بمب اتم است. جمهوری اسلامی می گويد هدف برنامه اتمی اش صرفا توليد برق است. ايالات متحده و ايران در پی حمله دانشجويان پيرو خط امام به سفارت آمريکا در تهران و به گروگان گرفتن کارمندان آن سفارتخانه در سال ۱۳۵۸روابط ديپلماتيک مابين را قطع کردند.

XS
SM
MD
LG