لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

رايس پيش از نشست شرم الشيخ در معيت سلام فياض از بيمارستانی در کرانهء باختری که با کمک ٧٠٠ هزار دلاری آمريکا راه اندازی شده است بازديد کرد


نشست اعضای گروه چهارگانهء بين المللی صلح خاورميانه موسوم به کوارتت امروز در شرم الشيخ مصر برگزار شد. در اين جلسه، کاندوليزا رايس وزير امور خارجهء آمريکا، بان کي- مون دبيرکل سازمان ملل متحد، وزير خارجهء روسيه و مقامات اتحاديهء اروپا، ضمن بررسی پيشرفت های به دست آمده در روند صلح ميان اسرائيل با فلسطينيان، تأکيد کردند که با روی کار آمدن دولت های جديد در آمريکا و اسرائيل، پشتيبانی از روند گفتگوهای صلح، تا تشکيل کشور مستقل فلسطينی ادامه خواهد يافت.

***

وزير امور خارجهء آمريکا در بدو ورود به شرم الشيخ مصر با همتای مصری خود احمد ابو الغيط ديدار کرد. کاندوليزا رايس که برای پی گيری روند صلح خاورميانه به منطقه سفر کرده است، در نشستی با ديگر اعضای گروه چهارگانه يا کوارتت برای صلح خاورميانه گفت تا تشکيل کشور مستقل فلسطينی راه زيادی نمانده است؛ هر چند به گفتهء وی اين مهم – چنانکه در کنفرانس آناپوليس برای صلح خاورميانه پيش بينی شده بود – تا پايان سال جاری ميلادی تحقق نخواهد يافت.

نتايج گفتگوهای انجام شده ميان رهبران اسرائيل و فلسطينيان به طور مرتب به گروه ميانجی کوارتت – مرکب از آمريکا، روسيه، اتحاديهء اروپا و سازمان ملل متحد – تسليم می شود تا مبنای دور بعدی گفتگوهای صلح قرار گيرد.

اما محمود عباس رهبر فلسطينيان در گفتگوهای صلح با يک مشکل عمدهء داخلی نيز رو به روست: کشمکش قدرت با دولت حماس به رهبری اسمعيل هنيه، که بيش از يک سال است نوار غزه را به تصرف درآورده است. سخنگوی حماس روز شنبه اعلام کرد که آن گروه گفتگوهای صلح شرم الشيخ را تحريم می کند.

صائب عريقات مذاکره کنندهء ارشد فلسطينی، تحريم مذاکرات از سوی رهبر گروه حماس را "عقب گردی مأيوس کننده" خواند؛ و گفت محمود عباس رهبر فلسطيينان از رئيس جمهوری مصر درخواست کرده است تا برای حل اين مسأله از هيچ اقدامی فروگذار نکند. وی افزود، تلاش آقای عباس بر اين است که به آنچه که وی «کودتا و تفرقه» ميان فلسطينيان ناميد، پايان دهد، و بار ديگر اتحاد را در سرزمين های فلسطينی برقرار کند.

وزير خارجهء آمريکا پيش از شروع گفتگوهای شرم الشيخ، سه روز با مقامات اسرائيلی و فلسطينی به طور جداگانه ديدار و گفتگو کرد. خانم رايس روز شنبه در معيت سلام فياض، نخست وزير فلسطينيان از بيمارستانی در شهر جنين در کرانهء باختری رود اردن بازديد کرد که با کمک ٧٠٠ هزار دلاری آمريکا راه اندازی شده است. سلام فياض در يک کنفرانس خبری گفت: مناقشه اسرائيل با فلسطينيان در طول دورهء نُه رييس جمهوری آمريکا ادامه داشته، و در حال پشت سر گذاشتن دوران تصدی دهمين رئيس جمهوری آمريکاست؛ اما به باور من سه سال گذشته در تحقق کشور مستقل فلسطينی نقش بسيار مهمی داشته است.

وزير خارجهء آمريکا نيز گفت به اعتقاد من آن روزی که فلسطينيان در کشور مستقل فلسطينی زندگی کنند، دور نيست. يکی از بزرگترين مايه های خوشوقتی من در دوران تصدی ام اين است که سفرهای متعدد من به منطقه و تلاش های بسيارم؛ شاهد آن باشم به برآورده شدن آرزوی بزرگ مردم فلسطين برای يک زندگی درخور و همراه با صلح و آزادی کمک کرده است.

اسرائيل پيشتر، از جنين به عنوان «پايتخت بمبگذاران انتحاری» نام برده است؛ و حملات ارتش اسرائيل برای دستگير کردن ستيزه جويان، و کشف کارگاههای توليد بمب در جنين، همچنان ادامه دارد. مقامات فلسطينی می گويند حملات اسرائيل مانع جلب اعتماد مردم و بازگرداندن نظم و قانون به جنين می شود. در همين حال، رهبر فلسطينيان از ماه مه گذشته، با استفاده از کمک چندين ميليون دلاری آمريکا، گروهی از سربازان آموزش ديده را برای متوقف کردن حملات ستيزه جويان در آن شهر مستقر کرده است.

XS
SM
MD
LG