لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

اسرائيل و فلسطينی ها ميگويند مذاکرات صلح اساسی و نويد بخش بوده است


اسرائيل و دولت فلسطينی مستقر در کرانه غربی به ميانجيگران بين المللی گفته اند مذاکرات صلحی که سال گذشته شروع کردند اساسی و نويد بخش است.

تسيپی ليونی وزير امورخارجه اسرائيل و محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی روز يکشنبه در باره روند صلح با گروه چهارگانه بانی مذاکرات صلح خاورميانه در جلسه ای که در شهرک ساحلی شرم الشيخ در مصر برگزار شد تبادل نظر کردند.

گروه چهارگانه را آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد تشکيل داده اند.

ميانجيگران در حالی خواستار ادامه مذاکرات صلح شدند که آمريکا و اسرائيل در اوايل سال آينده با انتقال قدرت مواجه اند. در آمريکا مراسم تخليف باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب روز بيستم ژانويه برگزار ميشود، و در اسرائيل نيز در ماه فوريه انتخابات عمومی انجام ميگيرد.

اعلاميه گروه چهارگانه ميگويد آقای عباس و خانم ليونی به ادامه مذاکرات دوجانبه پای بندند و اتفاق نظر دارند که پيمان نهائی صلح مستلزم توافق باره تمامی مسائل است.

دو طرف قبلا گفته بودند اميدوارند تا پايان سال جاری به توافق برسند. اما در مورد اختلافات اصلی راجع به مرزهای کشور آتی فلسطينی، وضعيت اورشليم و سرنوشت آوارگان فلسطينی گشايشی حاصل نشده است.

گروه چهارگانه روز يکشنبه مجددا از اسرائيل خواستار متوقف ساختن فعاليت های يهودی نشينی در کرانه غربی، و از فلسطينيان خواستار برچيدن تشکيلات ستيزه گری شد.

تونی بلر نخست وزير پيشين بريتانيا و نماينده ويژه گروه چهارگانه در جلسه اين گروه گفت دولت آقای اوباما بايد از نخستين روزی که به قدرت ميرسد صلح خاورميانه را در کانون توجه بگذارد. وی توصيه کرد اين اقدام از طريق پيشبرد آنچه که وی پايه هائی بنيادی در جلسه موسوم به روند آناپوليس ناميد انجام گيرد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز که در جلسه بود گفت اسرائيل و دولت آقای عباس به روند صلح اعتقاد دارند.

شرکت کنندگان در جلسه همچنين در باره برگزاری جلسه ای از گروه چهارگانه در اوايل سال آينده در مسکو تبادل نظر کردند.

XS
SM
MD
LG