لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

اسد پيمان امنيتی پيشنهادی آمريکا و عراق را ابزاری برای حمله به همسايگان توصيف کرد


بشار اسد رئيس جمهوری سوريه از پيمان امنيتی پيشنهادی آمريکا و عراق انتقاد کرده است و ميگويد اين پيمان عراق را به پايگاهی آمريکائی برای حمله به همسايگانش مبدل ميکند.

آقای اسد امروز، يکشنبه ، مجددا بر اين اتهام تاکيد گذاشت که نيروهای آمريکائی در عراق ماه گذشته با هلی کوپتر به يک روستای سوريه در نزديکی مرز عراق حمله کردند.

وی حمله را تجاوزی آمريکائی توصيف کرد و گفت ثابت ميکند که حضور سربازان آمريکائی در عراق تداوم تهديد عليه امنيت همسايگان عراق است. رهبر سوريه برای قانونگذاران عرب در دمشق صحبت ميکرد.

واشنگتن انجام حمله را تائيد نکرده است اما مقامات آمريکائی ميگويند يک ستيزه گر ارشد القاعده هدف عمليات بود.

مقامات آمريکائی و عراقی سعی ميکنند پيمانی امنيتی به مراحل نهائی برسانند که به نيروهای آمريکائی اجازه ميدهد پس از منقضی شدن ماموريت سازمان ملل متحدی شان در آخر دسامبر، در عراق عمل کنند.

آقای اسد همچنين اسرائيل را به صادق نبودن در مذاکرات صلح با همسايگانش متهم کرد. وی گفت اسرائيل صلح را موضوعی اصلی تلقی نميکند و فقط به آنچه که منافع کوته فکرانه امنيتی اش ناميد، اهميت ميدهد.

اسرائيل و سوريه اوايل سال جاری با هدف روشن ساختن سرنوشت بلنديهای جولان، وارد مذاکرات غير مستقيم صلح شدند. اسرائيل اين بلنديهای استراتژيک را در جنگ ۱۹۶۷ از سوريه گرفت و و ضميمه قلمرو خود کرد.

سوريه ميگويد اسرائيل بايد در ازای صلح بکلی از بلنديهای جولان بيرون برود. اسرائيل خواستار آن است که سوريه اتحاد خود را با ايران سست کند، و دادن مامن به گروههای ستيزه گر فلسطينی را متوف سازد.

XS
SM
MD
LG