لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۸

حرکات واشنگتن و تهران، نگرانی اروپا از احتمال حمله اسرائيل و دليلی برای انزوای صدريون شيعه عراق در مطبوعات جهان  


* قول اوباما برای اقدامی سريع در رونق بخشيدن به اقتصاد

وال استريت جرنال زير عنوان" قول اوباما برای اقدامی سريع در رونق بخشيدن به اقتصاد" می نويسد باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب آمريکا روز جمعه در کنار تيمی از مشاوران قول داد در اولين اقدام در مقام رياست جمهوری برنامه ای اساسی را برای رونق بخشيدن به اقتصاد به تصويب برساند.

وال استريت جرنال اظهارات آقای اوباما را در يک کنفرانس خبری، که سه روز پس از پيروزی او در انتخابات و همزمان با گزارشهای حاکی از افزايش بيکاری و پائين رفتن درآمد شرکت های عظيم اتوموبيل سازی جنرال موتورز و فورد برگزار شد، نقل کرد که گفت" قبلا گفته ام و حالا هم تکرار ميکنم برای ما بيرون آوردنمان از گودالی که در آن هستيم، فوری و آسان نخواهدبود. اما آمريکا کشوری قوی و انعطاف پذير است. ميدانم اگرتضادهای حزبی و سياسی را کنار بگذاريم و به عنوان يک ملت با هم کار کنيم موفق می شويم.

وال استريت جرنال می نويسد آمريکائيان روز جمعه دريافتند که اقتصاد آمريکا امسال تاکنون يک ميليون و دويست هزار شغل را از دست داده، و ميزان بيکاری در ماه گذشته به شش و نيم درصد رسيد که بالاترين نسبت در چهارده سال گذشته است.

وال استريت جرنال همچنين با اشاره به سخنان آقای اوباما در کنفرانس خبری که گفت به نامه تبريک محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران پاسخ خواهد داد، و با اين يادآوری که پس از انقلاب اسلامی در ايران اين نخستين نامه تبريک يک رهبر در ايران به يک رئيس جمهوری منتخب در آمريکا بود، می نويسد بنظر می رسد پاسخ آقای اوباما معرف و منطبق با وعده ای است که وی در جريان مبارزات انتخاباتی برای تماس و گفتگو با جمهوری اسلامی داده است.

* انتقاد رئيس مجلس شورای اسلامی از نظريه اوباما در باره برنامه اتمی ايران


جروسلام پست، روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان " انتقاد ايران از لحن قاطع اوباما درمورد سياست اتمی" می نويسد علی لاريجانی رئيس مجلس شورای اسلامی ايران روز شنبه با انتقاد از نظر باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب آمريکا که ايران مسلح به نيروی اتمی را غير قابل قبول می شناسد، اين نظر را گامی در مسيراشتباه خواند.

جروسلام پست می نويسد در همين حال راديوی دولتی ايران در واکنش به خواست آقای اوباما برای جلوگيری از توليد تسليحات اتمی توسط ايران گفته است اين خواست انتظارات ايران را در مورد تغييری در سياست خارجی آمريکا دردولت جديد با شک و ترديد مواجه ميکند.

* نگرانی اتحاديه اروپا از احتمال حمله اسرائيل به ايران

حريت، روزنامه انگليسی زبان ترکيه، زير عنوان" حمله احتمالی اسرائيل عليه ايران مايه ای برای نگرانی اتحاديه اروپا" به نقل از يک ديپلمات ارشد اروپائی می نويسد احتمال حمله اسرائيل به ايران کاملا از بين نرفته است. به گفته ديپلماتها، قصد ايران برای خريد موشک های روسی ضد بالستيک "اس- سيصد" می تواند اسرائيل را به يک حمله سريع تهاجمی وادارد.

حريت می نويسد گرچه به عقيده اين ديپلمات احتمال حمله بسيار کم است اما روشن است روز بيستم ژانويه که اوباما رياست جمهوری را شروع ميکند، همين احتمال کم هم بکلی از دستور خارج ميشود. بهمين جهت اسرائيلی ها ممکن است پيش از آنکه بوش و چينی کاخ سفيد را ترک کنند، وارد عمل شوند.


* ادامه مخالفت صدريون با پيمان امنيتی عراق

نيويورک تايمز زير عنوان "پيروان واعظ شيعه پيمان امنيتی عراق را رد ميکنند" می نويسد بنظر ميرسد بعضی از سياستمداران شيعه عراقی، همزمان با بررسی پيشنهاد اخير و متقابل آمريکا در مورد پيمان امنيتی ميان آمريکا و عراق توسط گروههای سياسی، موضع مخالف خود را نرم کرده اند، اما گروه بانفوذ شيعه صدر کماکان در موضع سخت مخالفت باقی مانده است.

نيويورک تايمزبخشی از سخنرانی ستار ال بعتات يکی از دستياران ارشد مقتدا صدر واعظ افراطی شيعه خطاب به هزاران نفر از پيروان او را در نماز جمعه شهرک صدر واقع در شمال شرقی بغداد نقل ميکند که گفته است ما به مخالفت خود با پيمان ادامه ميدهيم زيرا به حضور آمريکا درعراق جنبه ای قانونی ميدهد.

نيويورک تايمز می نويسد جزئيات پاسخ متقابل آمريکا که واشنگتن روز پنجشنبه به عنوان متن نهائی برای دولت عراق فرستاد علنی نشده است اما مقامات عراقی مطلع از آن تلويحا گفته اند آمريکا بسياری از تغييراتی را که عراق خواستار آنها بود پذيرفته است، وبرای عراقی ها نيز پذيرفتن آن بی آنکه جلوه ای ازفشار آمريکا داشته باشدآسان تر است.

نيويورک تايمز می نويسد پيروزی باراک اوباما در انتخابات رياست جمهوری آمريکا نيز پذيرفتن پيمان را برای بعضی از عراقی ها آسان تر کرده است زيرا رئيس جمهوری منتخب طرفداری خود را از يک برنامه شانزده ماهه فراخوانی سربازان رزمی آمريکا از عراق ابراز داشته است. آقای اوباما همچنين تلويحا گفته است ممکن است بخواهد با ايران، که به اعمال نفوذ بر سياستمداران شيعه عراقی ادامه ميدهد، وارد تماس و گفتگوهای ديپلماتيک شود.

نيويورک تايمز می نويسد در شرايطی که بنظر ميرسد ايران فشار خود را به رهبران شيعه عراقی برای رد کردن پيمان کم ميکند، خواست صدريون از آمريکا برای خروج فوری و بی قيد و شرط نيروهايش از عراق آنها را منزوی تر ميکند.

XS
SM
MD
LG