لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

یک دستیار اوباما: رییس جمهوری منتخب در مورد سیستم دفاع موشکی تعهدی به لهستان نداد


یک دستیار باراک اوباما رییس جمهوری منتخب آمریکا می گوید رهبر آینده آمریکا هیچ تعهدی در مورد یک سپر دفاع موشکی به لهستان نداده است.

بیانیه ای که رییس جمهوری لهستان روز شنبه صادر کرد ادعا می کند اوباما حمایت خود را از این طرح شامگاه جمعه در یک گفت و گوی تلفنی ابراز داشت.

دستیار اوباما چنین گفتگويی را تایید می کند، اما می گوید رییس جمهوری منتخب فقط زمانی از سپر دفاع موشکی پشتیبانی می کند که «کارآيی این تکنولوژی ثابت شود.»

واشنگتن و ورشو در ماه اوت توافقنامه ای امضا کردند که به ایالات متحده اجازه می دهد به عنوان بخشی از یک سیستم سپر موشکی ۱۰ موشک دفاعی در لهستان مستقر کند. جمهوری چک نیز قبول کرده است میزبانی بخشی از این سیستم را بر عهده بگیرد.

مقامات آمریکا می گوید هدف از سیستم موشکی، مقابله با حمله احتمالی کشورهای «یاغی» مانند ایران است. اما روسیه این سیستم را یک تهدید تلقی می کند و دیمیتری مدودیف رییس جمهوری هفته پیش گفت قصد دارد موشک هایی را در نزدیکی مرز لهستان نصب کند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، که کشورش ریاست ادواری اتحادیه اروپا را برعهده دارد، می گوید او از طرح های روسیه نگران است.

اتحادیه اروپا روز جمعه در بیانیه ای گفت اقدام روسیه موجب بهبود امنیت نخواهد شد و از گفتگوهای آینده جلوگیری خواهد کرد.

مقامات امریکا می گویند آنها سخت تلاش کرده اند نگرانی های روسیه را بر طرف کنند، و تصمیم مدودیف را «مایوس کننده» نامیدند.

دولت بوش اصرار دارد که روسیه هدف سیستم پدافند موشکی نیست.
XS
SM
MD
LG