لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

ابراز نگرانی دبيرکل سازمان ملل متحد از وضعيت حقوق بشر در ايران


بان کی –مون دبیر کل سازمان ملل متحد اخیرا گزارشی در باره وضعیت حقوق بشر در ایران به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه داد. هرچند او پیشرفت هایی را که سال پیش در حوزه های آموزش و مراقبت های بهداشتی صورت گرفته است یادآور شد، اما نسبت به طیف گسترده ای از موارد نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد. بان کی – مون به نبود روِّیه های مناسب و عادلانه در محاکمات، افزایش شمار اعدام ها، و موارد سنگسار، قطع اعضای بدن و شلاق استناد کرد.

بان همچنین به مشکلاتی که در آزادی ابراز عقیده و بیان وجود دارد اشاره کرد. او گزارش داد دولت ایران به سرکوب روزنامه ها، وبلاگ ها، و وبسایت ها پرداخته است، و کسانی را که در ارتباط با ابراز عقیده مرتکب خلاف شده اند مجازات می کند. این اقدامات به دستگیری و زندانی شدن روزنامه نگاران منجر می شود و خودسانسوری را رسما تشویق می کند.

آقای بان همچنین نبود آزادی مذهب در ایران، قوانین نابرابری که تاثیری منفی بر زنان دارد، سرکوب مدافعان حقوق زنان، و آزار طرفداران حقوق افلیت های قومی را مطرح ساخت.

ناراحتی مردم ایران بدلیل خودداری رژیم از رعایت احترام حقوق بشر، موضوعی است که باید به آن توجه شود. به سخن پرزیدنت بوش، کسانی که بخاطر کسب آزادی رنج می کشند ادعائی دارند که نباید نادیده گرفته شود. رابرت وود، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اخیرا در جلسه روزانه گفت و گو با خبرنگاران، از سوی مدافعان حقوق بشر در ایران سخن گفت و اظهار داشت ایالات متحده در کنار تمام کسانی که در ایران برای استقرار حقوق بشر و عدالت در کشورشان تلاش می کنند، ایستاده است.

XS
SM
MD
LG