لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

گزارش سیاسی: انتقال قدرت در دوران جنگ و بحران اقتصادی 


رییس جمهور منتخب باراک اوباما امروز در شیکاگو با گروه مشاوران ارشد اقتصادی اش ملاقات می کند. این نخستین نشست آقای اوباما پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است. براک اوباما ۷۴ روز دیگر دیگر اداره یٍ کاخ سفید را در دست می گیرد و میراث دار بدترین بحران اقتصادی از زمان رکورد بزرگ اقتصادی آمریکا خواهد بود. بحران اقتصادی شرایطی ایجاد کرده است که بسیاری انتظار دارند براک اوباما هر آن وزیرٍ آتی خزانه داری خود را معرفی کند. اوباما پس از نشست اقتصادی در نخستین کنفرانس خبری خود پس از انتخابات سه شنبه شرکت می کند.
نشانه های دوران انتقال قدرت در واشنگتن فضای سیاسی آمریکا را فرا گرفته است. پرزیدنت منتخب براک اوباما پیشاپیش با نه تن از رهبران جهان گفتگوهای تلفنی داشته است و مراحل تشکیل کابینه با معرفی رام امانوئل به عنوان رئیس دفتر کاخ سفید بسرعت به پیش می رود. نشست امروز اوباما با تیم هفده نفره ی مشاوران اقتصادی اش در حالی انجام می گیرد که وال استریت برای چندمین روز متوالی پس از انتخابات شاهد سقوط نگران کننده ی ارزش سهام است و گزارش ها از بیکار شدن دویست و چهل هزار تن در ماه اکتبر و ادامه ی افزایش نگران کننده ی شمار بیکاران حکایت دارد.

گزارش امروز وزارت کار از افزایش نرخ بیکاری از شش و یک دهم به شش و نیم درصد حکایت دارد و بازگشت ثبات سیاسی بدنبال پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری مانع ادامه ی از دست رفتن نگران کننده ارزش سهام نشده است.

باراک اوباما برای بازگرداندن آرامش و اعتماد به اقتصاد کشور امروز با گروه مشاوران اقتصادی اش دیدار می کند. لیست بلندبالایی از سرشناس ترین روسای پیشین بانک مرکزی، وزرای پیشین خزانه داری و مدیران موسسات خصوصی در کنار اوباما هستند. وارن بافت، پال ولکر و رابرت روبن بعضی از آنها هستند. جنیفر ناپولیتانو، فرماندار دموکرات اریزونا، از نزدیکان اوباما بر اهمیت انتقال داده ها در دوران گذار و انتقال قدرت در کاخ سفید همزمان با بحران اقتصادی انگشت می گذارد.

به باور بسیاری از جمله سناتور هیلری کلینتون، رقیب پیشین اوباما در انتخابات دورن حزبی دموکرات ها، انتخاب رام امانوئل به سمت رئیس دفتر کاخ سفید که سالها در وال استریت فعالیت می کرد انتخابی خردمندانه است.
سناتور دموکرات کریستوفر داد، رئیس کمیته ی امور بانکی سنا، از اهمیت معرفی سریع وزیر خزانه داری خبر می دهد و می گوید اطمینان دارد که این امر در دست بررسی اوباما است.

تیموتی گایتنر، رئیس بانک مرکزی نیویورک؛ لری سامرز، وزیر پیشین خزانه داری طی سالهای هزار و نهصد و نود تا دو هزار و رئیس پیشین دانشگاه هاروارد؛ و پال ولکر، رئیس پیشین بانک مرکزی فدرال طی سالهای هزار و نهصد و هفتاد و نه تا هزار و نصد و هشتاد و هفت؛ سه نامزد احتمالی مقام وزیر جدید خزانه داری آمریکا هستند. سامرز و ولکر از اعضای گروه هفده نفره ی مشاوران اقتصادی اند اما، گایتنر در میان آنان نیست. نشانه های انتقال آرام قدرت پیشاپیش دیده می شود

پرزیدنت بوش دیروز تاکید کرد هنری پالسن، وزیر فعلی خزانه داری، مراحل انتقال قدرت در وزارت خزانه داری را پیشاپیش آغاز کرده است. رئیس جمهوری آمریکا دیروز ضمن اعلام آمادگی اعضای کابینه اش برای روند انتقال گفت این نخستین بار طی چهار دهه است که انتقال قدرت در زمان جنگ صورت می گیرد و با توجه به عزم افراطیون خشونت گرا برای ضربه زدن به کشور در دوران انتقال باید اطمینان حاصل کرد این انتقال بآرامی و بی دردسر انجام گیرد.

لری ساباتو، مدیر مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه ویرجینیا، مشابهت هایی میان دوران انتقال قدرت از هری ترومن به دوایت آیزنهاور در دهه ی پنجاه، در میانه ی جنگ کره و بحران اقتصادی، با شرایط فعلی می بیند و می گوید پرزیدنت بوش برای ایجاد زمینه ی همکاری در انتقال آرام قدرت سزاوار تقدیر است.

باراک اوباما و پرزیدنت بوش روز دوشنبه درهمین راستا با یکدیگر درکاخ سفید ملاقات می کنند. اوباما همچنین دیروز طی تماس های تلفنی به پیام های تبریک رهبران جهان پاسخ داد. بنا به گزارش ها گفتگوی تلفنی با نیکلا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، سی دقیقه به درازا کشید. تماس تلفنی با استیون هارپر، نخست وزیر کانادا، بیشتر به نشست اقتصادی گروه جی بیست اختصاص داشت که پانزدهم نوامبر به میزبانی پرزیدنت بوش برگزار می شود. اوباما همچنین با اهود المرت چگونگی ادامه ی روند صلح اعراب و اسرائیل و اوضاع منطقه را به گفتگو گذارد. گفتگوی اوباما با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بیشتر به آینده ی عراق و افغانستان اختصاص داشت. این گفتگوها در واقع بخشی از پاسخ اوباما به پیام های تبریک رهبران جهان بود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، نیز در اقدامی بی سابقه دیروزطی پیامی انتخاب براک اوباما را به ریاست جمهوری آمریکا به وی تبریک گفت. آقای احمدی نژاد در پیام تبریک خود ابراز امیدواری کرده است سیاست های آمریکا در عراق، افغانستان و مناطق فلسطینی تغییر کند. هنوز واکنشی از سوی آقای اوباما شنیده نشده است اما، احتمال دارد در کنفرانس خبری ساعت دو و سی دقیقه ی بعدازظهر امروز به وقت واشنگتن این مساله مطرح شود. یادآوری این نکته بد نیست که رام امانوئل، رئیس دفتر کاخ سفید دولت براک اوباما، یک یهودی از یک خانواده ی مهاجر اسرائیلی است.


XS
SM
MD
LG