لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

گزارش تحليلی: به دستور وزير دفاع اسراييل مرز های آن کشور در نوار غزه مسدود شد


بدنبال برخورد های این هفته نیرو هایاسراییل و ستیزه گران فلسطینی ، عبور و مرور در گذر های مرزی نوار غزه به حال تعلیق در آمد.

برخورد های این هفته اسراییل و نیرو های فلسطینی شبانگاه سه شنبه آغاز شد. ابتدا نیرو های اسراییل به منظور از بین بردن یک تونل زیر زمینی در نزدیکی نواحی مرزی به نوار غزه حمله کردند. ورود سربازان اسراییلی به نوار غزه با مقاومت نیرو های حماس روبرو شد که در آن یک ستیزه گر کشته شد و چهار سرباز اسراییلی مجروح شدند.

ارتش اسراییل می گوید از این تونل زیر زمینی برای ربودن و به اسارت گرفتن سربازان اسراییلی استفاده می شد.

به تلافی این حمله ستیزه گران فلسطینی روز چهارشنبه از نوار غزهجنوب اسراییل را مورد حمله موشکی و خمپاره قرار دادند.بدنبال آن نیرو های اسراییل شبانگاه چهارشنبهستیزه گران فلسطینی را که به جنوب آن کشور موشک پرتاب می کردند مورد حمله هوایی قرار دادند. در این حمله شش ستیزه گر فلسطینی کشته شدند.روز پنج شنبه به دستور اهود باراک وزیر دفاع اسراییل مرز های آن کشوردر نوار غزه بسته شد.

برخورد های این هفته اسراییل و ستیزه گران فلسطینی شدید ترین از نوع خود از ماه ژوئن تاکنون است. اسراییل و حماس در ژوئن سال جاری با میانجیگری مصر در مورد یک آتش بس به توافق رسیدند و از ان جا که هیچ یک از دو طرف از این برخورد های خونین بهره ای نمی برد، مقامات اسراییل و حماس می گویند مایل به برقراری آرامش و متوقف شدن این برخورد های خونین هستند.

در خبری دیگر، محله عرب نشین سیلوان در نزدیکی شهر قدیمی اورشلیم روز چهار شنبه صحنه برخورد مقامات امنیتی اسراییل و فلسطینیان اورشلیم بود. این برخورد پس از این که ماموران شهرداری اورشلیم چند منزل را که به طور غیر قانونی بنا شده بود خراب کردند صورت گرفت.

به گفته یک سخنگوی پلیس اسراییل خانواده ای که در یکی از این خانه ها زندگی می کرد از ترک آن خود داری کرد و بدنبال آن ساکنان آن ناحیه به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و نیرو های امنیتی مجبور به متفرق کردن آنان شدند. در این برخورد به کسی صدمه ای وارد نیامد.

فلسطینیان ادعا می کنند اسراییل به آنان اجازه ساختمان در شرق اورشلیم را نمی دهد.

XS
SM
MD
LG