لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

بهای سهام در بازارهای بورس آمریکا کاهش یافت


يک روز پس از انتخاب براک اباما بعنوان رئيس جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه بهای سهام در بازارهای بورس اين کشور بشدت کاهش يافت.
ميانگين شاخص صنعتی داجنز ۴۳۸ واحد، اس اند پی ۵ واحد، و سبد سهام نزدک ۹۸ واحد تنزل کردند.


سام استوال، اقتصاددان ارشد شرکت اس اند پی، علت کاهش بهای سهام را پيامدهای انتخاباتی، افزايش بيکاری، آمارهای نااميدکننده اقتصادی دولت و موسسات پژوهشی، و انتشار گزارشهای مأيوس کننده وضعيت مالی شرکتها توصيف کرد.


با توجه به نتايج بدست آمده از پژوهش موسسه عرضه مديريت آمريکا که اقتصاد آمريکا ضعيف تر از آنچه مردم تصور ميکنند نشان ميدهد، او ابراز نگرانی کرد که ممکن است رکود اقتصادی آمريکا از آنچه که گزارش شده است عميق تر باشد.


او ميافزايد بيم از رکود اقتصادی و نگرانی از سياست های مالی دولت اوباما که کار خود را با کسری عمده بودجه کشور از بيستم ماه ژانويه سال آينده آغاز خواهد کرد دست بدست هم داده و خريداران سهام را نگران کرده است.


سقوط روز گذشته ارزش سهام در بازارهای بورس آمريکا بازتابی منفی بر روی بازارهای بورس اروپا و آسيا داشت.


پس از آنکه امروز اعلام شد که سود خالص شرکت اتومبيل سازی تويوتا نسبت به سال گذشته به يک سوم کاهش يافته است، نيک ای توکيو، بزرگترين شاخص مالی آسيا، ۶۲۲ واحد تنزل کرد. ميتسو کيناشيتا، معاون مدير عامل شرکت تويوتا ميگويد بحرانهای مالی صدمات عمده ای به اقتصاد جهانی، به ويژه به صنعت اتومبيل سازی وارد آورده است. او وضعيت اقتصادی جهان را سخت و بيسابقه توصيف کرد.


در ساير نقاط آسيا هنگ کنگ ۱۰۵۰ واحد از دست داد و از ارزش سهام کاسبی کره جنوبی پس از ۵ روز افزايش ۷ در صد کاسته شد.


اقتصاد دان ارشد شرکت بورس مک کواير ميگويد بازارهای بورس در جهان به يکديگر وابسته هستند و باهم حرکت ميکنند.

زمانی که ارزش سهام در بازارهای بورس آمريکا کاهش ميابد، مطمئناً بر روی بازارهای بورس آسيا و اروپا تأثير خواهد گذاشت و ارزش سهام را به زير خواهد کشيد.
امروز در بازارهای بورس اروپا در داد و ستدهای نيمروز، از ارزش سهام کاسته شد.


شاخص مالی تايمز لندن ۱۵۴ واحد، سی ای سی پاريس ۱۱۸ واحد، و داکس فرانکفورت ۲۰۷ واحد از دست دادند.

XS
SM
MD
LG