لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۴

دودلی کالیفرنیا در رابطه با طرح پیشنهادی ممنوعیت دوباره ازدواج همجنسگرایان دراین ایالت


پس ازگذر از یکی از پرخرج ترین تبلیغات انتخاباتی در تاریخ ایالت کالیفرنیا برسریک موضوع اجتماعی، اهالی کالیفرنیا درمورد ازدواج بین دو فرد هم جنس تصمیم خواهند گرفت. مسئله ای که برای بسیاری از افراد از جنبه های احساسی برخوردار است و کارتصمیم گیری درمورد آن را مشکل ترمی سازد.

طرح پیشنهادی شماره ۸، طرح مکملی است که ازدواج قانونی دو فرد همجنسگرا طبق قانون اساسی ایالت کالیفرنیا را یکبار دیگر ممنوع خواهد ساخت.

بنا بر ارزیابی های «فیلد پل » بیش از ۴۹ درصد از رای دهندگان ایالت کالیفرنیا با طرح پیشنهادی شماره ۸ و درنتیجه ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان مخالفند و درمقابل تعداد ۴۴ درصد از این رای دهندگان به دنبال تصویب آن هستند. در این میان هفت درصد نیزتصمیم قاطعی در اینمورد نداشته اند.

امروز این تقسیم بندی عمیق دررابطه با طرح پیشنهادی شماره ۸ به خوبی در حوزه های رای گیری مشهود بود.

رییس ۵۳ ساله دبیرستان گاردن گروکالین کراس گفت که او علاوه براشتیاقی که به رای دادن برای مک کین و سارا پیلین داشته است می خواسته است که در مورد طرح پیشنهادی شماره ۸ نیز رای بدهد:«من یک آدم محافظه کار هستم و ارزش های خانوادگی برایم اهمیت زیادی دارد. من ازاینکه ایالات متحده درحال چرخش به سوی یک جنبش لیبرال است به شدت وحشت زده هستم. مسائل اخلاقی در این مملکت به قدری به سوی چپ کشیده شده است که من دیگر به سختی می توانم کشور واقعی خودم را تشخیص بدهم.»

مارک لسکرولارت، فارغ التحصیل رشته عصب شناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا امروز به حوزه رای گیری رفت که ضمن رای دادن به باراک اوباما برای احراز مقام ریاست جمهوری آمریکا، علیه طرح پیشنهادی شماره ۸ و ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان رای بدهد:« این یک مسئله ابتدایی حقوق اجتماعی است. این مسئله که چنین طرح پیشنهادی مورد رای قراربگیرد مرا بسیارغمگین می کند. من فکر میکنم همجنسگرایان هم مثل بقیه افراد باید حق ازدواج با هرکسی که انتخاب می کنند را داشته باشند.»

پیامد رای گیری دررابطه با ازدواج همجنسگرایان پس ازمسابقات احرازمقام ریاست جمهوری آمریکا یکی از مهم ترین مسائل روی اوراق رای گیری در کالیفرنیا محسوب می شود.

داوطلبان ازسراسرکشوربا ایجاد بانک های تلفنی ازمردم آمریکا برای حمایت مالی و معنوی از کمپین مخالف طرح پیشنهادی شماره ۸ کمک گرفته اند وافرادی از تمام ایالت های آمریکا بجز«ورمونت» حمایت خود را پیشبرد این طرح اعلام کرده اند.

هریک ازدوطرف مخالف و موافق این طرح پیشنهادی بیش از ۷۴ میلیون دلار برای تبلیغات تلویزیونی و رادیویی خرج کرده اند.

این منازغه هم چنین درگوشه و کنار، کوچه و خیابان و درمیان خود مردم از ماه ها پیش جریان داشته است و مخالفان و موافقان بسیاری دارد و به طور غیرمتعارفی ازشرکت های تجارتی گرفته تا کلیساها و کنیساها در این نزاع موافق و مخالف شرکت داشته اند.

مهم ترین شخصیت های سیاسی ایالت کالیفرنیا از جمله سناتورها وشهردارهای شهرهایی چون سن فرانسیسکو، لس آنجلس و سن دیگو وبخشی از روزنامه های معتبر در این ایالت با سنجش این طرح مخالفت کرده اند. هم چنین شرکت های مهم مرکز کامپیوتری«سیلکون ولی» چون اپل ، گوگل و یاهوبرای مخالفت با این طرح پیشنهادی تبلیغات گسترده ای انجام داده اند.

بسیاری از جمله رییس جمهورپیشین آمریکا بیل کلینتون که این طرح پیشنهادی را تعصب آمیزخوانده اند با ضبط و ارسال پیام های تلفنی به میلیون ها تن از رای دهندگان به آن ها هشدار داده اند که تصویب چنین طرحی به شکل قانونی، حقوق زوج های همجنسگرا را پایمال می کند و آن ها را درجایگاه جدا از زوج های وابسته به جنس مخالف قرارمی دهد.

آقای کلینتون در این پیام تلفنی می گوید: « اگر من یک چیز مهم راجع به کالیفرنیا بدانم این است که برای مردم این ایالت ازدواج همجنسگرایان مشکلی نیست. برای آمریکا هم همینطور. لطفا به طرح پیشنهادی شماره ۸ بگویید نه.»

XS
SM
MD
LG