لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

مردم در گوشه و کنار جهان در انتظار نتیجه انتخابات آمریکا


مردم مشتاق در گوشه و کنار جهان با میهمانی هائی که تا صبح زود در خیابانها، هتلها، رستورانها و منازل برپا کرده اند در انتظار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

آفریقائیان توجه ویژه ئی به این انتخابات آمریکا دارند زیرا پدر مرحوم سناتور اوباما، کاندیدای دموکراتها، زاده کنیا بود.

در آفریقای غربی علاقمندان به نتیجه انتخابات آمریکا که در بارهای داکار، پایتخت سنگال گرد آمده اند با شنیدن نتایج اولیه از تلویزیون که حاکی از پیروزی اوباما است فریاد شادی بر میدارند و با شنیدن خبر پیشتاز شدن مک کین ، او را هو میکنند.

نتیجه نظر سنجیهای جهانی حاکی از آن است که سناتور اوباما ، در صورتیکه غیر آمریکائیان مجاز به رای دادن بودند ، به آسانی به پیروزی دست می یافت ولی در همه جا نتیجه این نظر سنجیها چنین نیست.

یکی از کشور هائی که مک کین از حمایت گسترده مردم برخوردار است ، اسرائیل است . بسیاری از مردم آن کشور بر این باورند که سیاستهای او برای مقابله با خطری که از سوی ایران متوجه اسرائیل است موثر تر خواهد بود.

مک کین میگوید تجربیات نظامی او و سابقه خدمت طولانی در سنای آمریکا به وی این تجربه و پشتوانه را داده است که بتواند روابط حساس با ایران و جنگ در عراق را اداره کند.گوردن بروان، نخست وزیر بریتانیا از اعلام کاندیدای مورد نظر خود به خبر نگاران خود داری کرد ولی به تلویزیون العربیه گفته است " این مبارزات انتخاباتی تاریخی بوده است"برای بسیاری اوباما نماینده تغییر ایده لوژیهای پرزیدنت بوش به شمار میرود که خشم بسیاری از مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان را به سبب بد رفتاری با زندانیان در زندان ابو غریب در عراق و بازداشتگاه گوانتانامو در کوبا برانگیخته است.

XS
SM
MD
LG