لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

گزارش سیاسی: چرا اوباما پیروز شد؟


بنا برگزارش تحلیلی روزنامه لس آنجلس تایمزبا عنوان چرا اوباما برنده شد، پیروزی کم نظیرباراک اوباما در مسابقات احرازمقام ریاست جمهوری آمریکا ، نشان داد که اوباما برنده طرح استراتژیک و سمبلیکی بود که خود پایه های آن را ریخته و درطول دوسال براساس آینده نگری درمورد تغییرروش های کنونی در مملکت به مبارزات انتخاباتی خود ادامه داد تا بالاخره توانست در این انتخابات پیروزشود.

در این انتخابات که توانست باعث دگرگونی ایالت های کلیدی و مخالف از کلورادو تا ویرجینا شود، تعصب های نژادی با وجود منازعات گوناگون، کوچکترین تاثیری در نتایج این انتخابات نداشت وشرکت و حمایت آمریکایی های آفریقایی تبار ازنامزد پیروز این انتخابات، باراک اوباما، بیش از همیشه نبود.

باراک اوباما، توانست مجموعه ای از مردم هر قوم وتبار را از واشنگتن گرفته تا ایندیانا پولیس و کلمبوس به حمایت از خود برانگیزد ونقش تازه ای ازآینده ای که به دست مردم شکل خواهد گرفت ارائه دهد.

درکالیفرنیای جنوبی، حزب دمکرات های ایرانی تبارپیروزی اوباما را جشن گرفتند و

درضیافتی که درهتلی درشهر کستا مزا برپا شد، فرشید امین به افتخار باراک اوباما تازه ترین ترانه خود را که به زبان انگلیسی خوانده شده به او تقدیم کرد.

کوروش هنگ آفرین، رییس حزب جمهوریخواه ایرانیان آمریکایی تباردریک گفتگو با صدای آمریکا درباره دلایل عدم موفقیت سناتورجان مک کین در این انتخابات گفت:«حزب جمهوریخواه ازهمان ابتدا متوجه این مسئله بود که ازمیان نامزدهای مقدماتی احرازمقام ریاست جمهوری آمریکا، اوباما شانس بیشتری از دیگران برای برنده شدن دارد و اینکه حضور او می تواند کاررقیب انتخاباتی او از حزب جمهوریخواه را به مراتب سخت تر کند. موجی از افرادی که برای نخستین بار وارد جرگه سیاست می شدند از جمله جوانان و اشخاصی که تا این تاریخ رای نداده بودند به اوباما و امیدواری های تازه ای که از سوی او داده می شد جذب شدند.»

آقای هنگ آفرین ضمن تاکید بر هیجانی که باراک اوباما درمردم به وجود آورد، باخت جمهوریخواهان را باختی همه جانبه خواند:« در اینجا فقط مسئله شکست در احراز مقام ریاست جمهوری مطرح نیست بلکه مسئله کنگره، سنا و صندلی های ایالتی از جمله احراز مقام های محلی و شهری است که برای ما ازاهمیت ویژه ای برخوردار است که به شدت این باخت سیاسی می افزاید.»

درپایان، کوروش هنگ آفرین با اشاره به موجی که باراک اوباما توانست درطول دو سال فعالیت های انتخاباتی خود درمیان مردم ازهرطیف و طبقه ای ایجاد کند می گوید:«بلافاصله پس از گزینش آقای اوباما درمراحل اولیه انتخابات این موضوع برای ما مسلم بود که او شانس بیشتری ازنامزد حزب جمهوریخواه خواهد داشت، فقط اتفاقی خارق العاده درسطح بین المللی می توانست نتایج این انتخابات را عوض کند. موجی که اوباما ایجاد کرده بود، موجی مقاومت ناپذیربود.»

XS
SM
MD
LG