لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

رهبران پاکستان و هند پیروزی انتخاباتی باراک اوباما را تبریک گفتند


رهبران پاکستان و هند پیروزی انتخاباتی باراک اوباما را تبریک گفته اند و آن را الهام بخش مردم در داخل آمریکا و در سراسر جهان می نامند.

حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان گفت امید وار است انتخاب اوباما، ایالات متحده و جهان را به سوی عصر جدیدی که در آن نژاد و قومیت به عنوان عاملی در سیاست ناپدید خواهد شد، هدایت کند.

او ابراز امیدواری کرد این انتخابات و ورود پرزیدنت اوباما به کاخ سفید، صلح و زندگی را برای افغانستان، و رفاه و کامیابی را برای مردم افغانستان و بقیه جهان فراهم آورد.

مان موهان سینگ نخست وزیر هند گفت: تعهدات و ایده آل های مشترک، ایالات متحده و هند را به یکدیگر پیوند می دهد. او در بیانیه ای که شهباز حسیبی، سخنگوی نخست وزیری ایراد کرد، گفت در انتظار است همکاری های دو کشور تقویت شود و یادآور شد که دو کشور برای پرداختن به مسايل و چالش های جهانی، عاملی مهم برای صلح، ثبات و پیشرفت خواهد بود.

بحث بر سر استراتژی ایالات متحده در جنگ در افغانستان و نبرد با شبکه های تروریستی در پاکستان بر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مسلط بود. هفته پیش، اوباما اظهار داشت کمک به حل اختلاف بین هند و پاکستان بر سر کشمیر، به پاکستان اجازه خواهد داد بیشتر بر تهدیدهای القاعده و ستیزه گران طالبان تمرکز کند.

همایون خان، وزیر سابق امور خارجه پاکستان، گفت انتخاب اوباما می تواند به کاهش احساسات ضد آمریکايی در میان پاکستانی هایی که احساس می کنند جنگ آمریکا با تروریسم منحرف شده است کمک کند.

او گفت: به نظر می رسد اوباما کسی است که تلاش خواهد کرد تمام جنبه های مشکل ما را بررسی کند و تمام پیچیدگی های مشکلات ما را درک خواهد کرد. معنای آن این است که او با فکری باز به مساله خواهد پرداخت. بنابراین، به گمان من شانس این که حرف های پاکستان را نیز بشنود احتمالا بیشتر خواهد شد.

هفت سال پس از حمله آمریکا به افغانستان، نشانه هایی از افزایش تنش بین واشنگتن و دولت های دوست آمریکا در کابل و اسلام آباد دیده می شود.

در این هفته، رهبران پاکستان از ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نظامی آمریکا خواستند حملات موشکی علیه هدف های ستیزه گران در مناطق قبیله ای پاکستان را متوفف کند.

در کابل، کرزای در حالی که انتخاب اوباما را به زبان انگلیسی ستود، وقتی با مردم افغانستان به زبان دری سخن می گفت، لحنی انتقادی تر داشت.

وی اظهار داشت نخستین درخواست از رییس جمهوری منتخب، وقتی وارد کاخ شود، این خواهد بود که تلفات غیر نظامیان در افغانستان را متوقف کند و جنگ را به مناطقی که در آنها تروریستها پناهگاه هایی دارند، و در افغانستان نیستند، ببرد.

کرزای گفت افزایش شمار تلفات غیر نظامیان، سیمای سربازان خارجی در افغانستان را خدشه دار می کند.
XS
SM
MD
LG