لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

شرکت رکوردشکن اهالی کالیفرنیا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


بنا برآخرین آمار و ارقام منتشر شده از سوی اداره ثبت لس آنجلس ، حتی پیش از بازشدن درهای حوزه های رای گیری درساعت 7 صبح امروز، ساکنان لس آنجلس رکورد اخذ رای در این منطقه شکسته و بیش از ۱۴ درصد از این ساکنان در لس آنجلس و شهرهای حومه، در انتخابات غیابی شرکت کرده اند.

شمارش آرای غیابی و آرای حضوری پیش از روز انتخابات نشان می دهد که تا پیش از گشایش حوزه های رای گیری، تعداد ۶۲۵ هزار رای دهنده در این انتخابات تاریخی که در آن برای نخستین بار یک رییس جمهور سیاهپوست و یک زن به عنوان معاون ریاست جمهوری به رای گذاشته شده اند شرکت کرده و رای داده اند.

درناحیه «اورنج» در جنوب لس آنجلس، تعداد این رای دهندگان حتی بیشتر است و با اخذ رای از بیش از ۲۹ درصد از رای دهندگان پیش از روز انتخابات، رکورد تازه ای در این منطقه به جای گذاشته است.

با ظهوراولین صف های طولانی در مقابل حوزه های رای گیری، مقامات در شهرهای مختلف کالیفرنیا از رای دهندگان خواستند که ساعات خلوت تر ۹ تا ۱۱ صبح و یا ۱ تا ۴ بعداز ظهر را برای دادن رای انتخاب کنند. نخستین رای دهندگان در بسیاری از حوزه های رای گیری شهرلس آنجلس مدت ها زیرریزش بارانی ملایم ایستادند تا توانستند به داخل این حوزه ها راه پیدا کنند.

بنا بر گفته پروفسورفرانک گیلیام، رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه لس آنجلس « امروزجّوکم نظیری ازتعهدات مدنی در فضا موج می زند که تا کنون سابقه نداشته است و این توجه و علاقمندی مدنی , خود را به صورت نمره و تعداد رای دهندگان عظیمی که در لس آنجلس و حومه می بیند به نمایش گذاشته است.»

لس آنجلس بزرگترین تک حوزه ایالات متحده آمریکا محسوب می شود که بیش از ۴ ممیز ۳ میلیون نفر برای دادن آرای خود در آن نام نویسی کرده اند. در انتخابات سال ۲۰۰۴ بیش از ۳ ممیز ۹ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند که بیش از ۷۹ درصد از این تعداد عملا در انتخابات شرکت کردند.

درکل ایالت کالیفرنیا بیش از ۴۱ درصد از رای دهندگان تقاضای شرکت غیابی در انتخابات کردند و تا ۲۷ اکتبر گذشته بیش از ۳۵ درصد از این رای دهندگان آرای خود را بازپس فرستادند.

سحرگاه امروز، در «نورواک»، تنها حوزه رای گیری شهر لس آنجلس که زودتراز حوزه های دیگر درهای خود را باز می کند هزاران نفر به مدت ۶ ساعت پیش از آغاز کار این حوزه در صف ایستادند تا مطمئن شوند که آرای آن ها به شمار خواهد آمد. مردم که برخی از آن ها کودکان خود را به همراه داشتند ،در صف های انتظار سفارش پیتزا دادند و با استفاده از دوربین های تلفن های همراه از وقایع اطراف خود عکس می گرفتند.

پروفسورگیلیام می گوید: «این نوع استقبال پیش از ساعات انتخابات هم یک پدیده بی سابقه به شمار می رود وما تاکنون نظیر آن را نداشته ایم. با این حال مسئله مهم این است که این آرا به درستی شمرده شوند، مشکلات انتخابات۲۰۰۰و ۲۰۰۴ تکرار نشود و هیچگونه اختلالی در صحت آرای مردم پیش نیاید.»

درطول ساعات شب گذشته در لس آنجلس، تمامی خطوط دریافت اطلاعات حوزه های انتخاباتی اشغال بود ودر سایت اینترنتی اداره ثبت لس آنجلس به تلفن زنندگان درباره مدت طولانی که برای گرفتن این اطلاعات باید پشت خط ها بمانند هشدار داده شده بود.

با درنظرگرفتن افزایش تعداد رای دهندگان در برخی از حوزه های رای گیری ، رییس اداره ثبت لس آنجلس، دین لوگان به مردم اطمینان داد که تعداد کافی ورقه رای برای همه رای دهندگان در کلیه حوزه های رای گیری موجود است.

با این حال و علیرغم استقبال شدید رای دهندگان در کالیفرنیا، این ایالت های کلیدی و نوسانی هستند که درنهایت تعیین کننده نتایج انتخابات امروز خواهند بود.

XS
SM
MD
LG