لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

انتخابات رياست جمهوری در آمريکا آغاز شد


امروز، سه شنبه، روز انتخابات رياست جمهوری در آمريکا است.

سناتور دمکرات باراک اوباما و سناتور جمهوریخواه، جان مک کین، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا روز دوشنبه به فعالیت های خود در ایالت های کلیدی ادامه دادند.

جان مک کین روز دوشنبه در همایش های انتخاباتی در۷ ایالت حضور پیدا کرد، که از فلوریدا آغاز می شود و در نیمه شب در ایالت آریزونا به پایان رساند. جان مک کین عمدتا ایالتهايی را مورد توجه قرار می دهد که در انتخابات سال ۲۰۰۴ به جورج دبلیو بوش رای دادند، اما در ایالت پنسیلوانیا هم که در آن سال به جان کری رای داد، توقفی داشت. هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در هفته های گذشته بارها به پنسیلوانیا سفر کردند.

فعالیت های انتخاباتی سناتور باراک اوباما روز دوشنبه به ۳ ایالت ویرجینیا، کارولینای شمالی و فلوریدا محدود است. هر ۳ ایالت در سال ۲۰۰۴ به آقای بوش رای دادند. ۵۵ رای از آرای الکتورال کالج یا کالج انتخاباتی به این ایالتها تعلق دارد.

برای پیروزی در انتخابات و راه یافتن به کاخ سفید، کسب ۲۷۰ رای کالج انتخاباتی لازم است. در نظام انتخاباتی آمریکا، در هر ایالت رای گیری بطور جداگانه برگزار می شود. هر ایالت صاحب تعداد مشخصی رای در کالج انتخاباتی است. نامزدی که در هر ایالت بیشترین آرا را به دست آورده باشد مجموع آرا کالج انتخاباتی آن ایالت را کسب می کند.

XS
SM
MD
LG