لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

سردسته قاچاقچيان مواد مخدر در افغانستان با اتهامات قاچاق مواد مخدر و حمایت مالی از تروریسم بین المللی روبرو است


<!-- IMAGE -->

حاجی جمعه خان، سردسته قاچاقچيان مواد مخدر در افغانستان، در ایالات متحده در بازداشت بسر می برد و با اتهامات قاچاق مواد مخدر و حمایت مالی از تروریسم بین المللی روبرو است.

میشل لونهارت، کفیل اداره مبارزه با مواد مخدر، در بیانیه ای گفت، دستگیری حاجی جمعه خان یک خط اعتباری عمده برای طالبان را قطع می کند و شالوده شبکه او را، که مقادیر عظیمی هروئین به بازارهای سراسر جهان حمل کرده است، تکان خواهد داد.

جمعه خان در سال ۱۹۹۹ باند بزهکاری را تشکیل داد که بیش از ۵۰ تن تریاک، مورفین، و هروئین را از طریق یک شبکه غیر قانونی مواد مخدر در جنوب افغانستان تولید و توزیع می کرد. مایکل گارسیا، وکیل دولت امریکا گفت وی از متحدان نزدیک ستیزه گران طالبان بود و سهمی از منافع مواد مخدر را در برابر حفاظت از مزارع کشت خشخاش، مسیرهای قاچاق، لابراتوارهای تولید و تاسیسات دیگر به آنها می داد.

جان والترز، مدیر دفتر سیاست کنترل مواد مخدر کاخ سفید، گفت، دمکراسی افغانستان برای موفقيت به صلح، اقتصاد شکوفا، و حکومت قانون نیاز دارد. او گفت جدید ترین گزارشی که در باره وضعیت مواد مخدر در افغانستان منتشر شده، دلگرم کننده است.
تولید تریاک از ۸۸۰۰ تن در سال ۲۰۰۷، به ۶۱۰۰ تن در سال ۲۰۰۸ پایین آمد. مساحت زمین های زیر کشت خشخاش نیز دو سوم کاهش یافته و از ۲۰۲۰۰۰ هکتار در سال ۲۰۰۷ به ۱۵۷۰۰۰ هکتار پایین آمده است، که نزدیک به ۱۰ درصد از سطح ۱۷۲۰۰۰ هکتار در سال ۲۰۰۶ کمتر است.

تولید تریاک در شمال و شرق افغانستان تقریبا از بین رفته است. اینک هجده استان از ۳۴ استان کشور مناطق عاری از کشت خشخاش توصیف می شوند. این رقم در سال ۲۰۰۷ پانزده و در سال ۲۰۰۶ دوازده استان بود. در یازده استان دیگر، سطح تولید تریاک پایین آمده است. پنج استان جنوبی کشور، که در آنها ستیزه گران همچنان فعال هستند، اینک جبهه مرکزی در جنگ با مواد مخدر بشمار می آیند.

والترز گفت افغانستان سالها قربانی خشونت، درماندگی و اعتیاد ناشی از تجارت غیر قانونی مواد مخدر بوده است. ایالات متحده با دولت افغانستان برای شکست دادن قاچاقبران مواد مخدر و تروریست هایی که آنها حمایت می کنند، همکاری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG