لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

گزارش تحليلی: مک کين و پيلين، اوباما و بايدن


در حالی که مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری امشب پايان خواهد گرفت نظر خواهی های ملی نشان ميدهد سناتور جان مک کين در راه يافتن به کاخ سفيد شانس کمتری از سناتور اوباما رقيب انتخاباتی خود دارد.

تحليلگران سياسی می گويند برغم اين که سناتور مک کين يک قهرمان جنگی است و در زمينه سياست خارجی تجربه وسيعی دارد بحران اقتصادی اين کشور قابليت های اين سناتور ايالت آريزونا را تحت الشعاع قرار داده است.

از سوی ديگر انتخاب سناتور جو بايدن بعنوان شريک انتخاباتی باراک اوباما در انتخابات رياست جمهوری ايالات متحده، سال ها تجربه و آگاهی از سياست خارجی را به مبارزات انتخاباتی آقای اوباما افزود.

کارشناسان سياسی می گويند خاستگاه کارگری سناتور جو بايدن نيز در جلب رأی دهندگان به باراک اوباما نقش عمده ای دارد.

***

جان مک کين در سال ١٩٣٦ در ناحيه کانال پاناما چشم به جهان گشود.

وی راه پدر و پدر بزرگش را در نيروی دريايی ايالات متحده دنبال کرد و به عنوان خلبان در جنگ ويتنام خدمت کرد.

در سال ١٩٦٧ هواپيمای او بر فراز ويتنام شمالی مورد اتشبار دشمن قرار گرفت و سقوط کرد. وی ٥ سال و نيم را در اسارت و تحت شکنجه به سر برد.

جان مک کين سرانجام بعنوان يک قهرمان ملی به کشور بازگشت.

در انتخابات رياست جمهوری سال ٢٠٠٢ پرزيدنت بوش که در آن زمان فرماندار تکزاس بود جان مک کين را شکست داد و نامزدی حزب جمهوريخواه را از آن خود کرد ولی امسال سناتور مک کين توانست نامزدی حزب را بدست آورد.

سناتور مک کين تجربه زمان جنگ خود را نوعی برتری برای احراز مقام رياست جمهوری می خواند و در مبارزات انتخاباتی امسال تلاش کرد با سلاح تجربه سياست خارجی و مساله دفاع ملی از باراک اوباما رقيب سياسی خود پيشی گيرد ولی بحران اقتصادی اخير مبارزات انتخاباتی را بر مساله اقتصاد و آينده مالی کشور متمرکز ساخت.

الن ليچمن استاد دانشگاه آمريکايی واشنگتن می گويد بحران اقتصادی توجه انتخابات را از عراق و امنيت ملی که نقطه قوت جان مک کين است به مساله اقتصاد و بيمه درمانی معطوف کرد. مسائلی که سناتور مک کين چندان در آن مجرب نيست.

از سوی ديگر سناتور مک کين اميدوار بود با انتخاب سارا پيلين به عنوان شريک انتخاباتی، محبوبيت خود را در ميان قشر محافظه کار حزب جمهوريخواه افزايش بخشد ولی بدنبال چند مصاحبه تلويزيونی نه چندان محبوب سارا پيلين، تحليلگران سياسی او را يکی از دلايل عقب ماندن جان مک کين در نظر خواهی ها می خوانند.

بدنبال بحران اقتصادی اخير، سناتور مک کين تلاش می کند بر فاصله خود با پرزيدنت بوش بيافزايد ولی باراک اوباما در تمامی گرد همايی های انتخاباتی، جان مک کين را به نحوی با سياست های اقتصادی دولت پرزيدنت بوش مرتبط خوانده است.

تمامی اين رويداد ها و مسائل در اين انتخابات به ضرر جان مک کين بوده است.

علاوه بر تمامی اين مسائل برخی از منتقدان جان مک کين می گويند اين سناتور ٧٢ ساله برای مقام رياست جمهوری کشور بسيار مسن است.

در اين آخرين روزهای انتخابات، با وجود اين که باراک اوباما در جمع آوری وجوه انتخاباتی و شمار تبليغات تلويزيونی بر سناتور مک کين پيشی گرفته است وی هنوز خوش بين و پرانرژی است. آقای مک کين گفت «من يک آمريکايی هستم و مبارز . اميدرا از دست ندهيد. قوی و شجاع باشيد. برای يافتن راه نوينی برای کشور مان مبارزه کنيد. مبارزه کنيد برای آنچه به نفع آمريکا است.»

***

با ناميده شدن سناتور جو بايدن بعنوان شريک انتخاباتی باراک اوباما ،در ماه اوت، تجربه خدمت طولانی اين سناتور ايالات دلور نيز به مبارزات انتخاباتی افزوده شد.

کارشناسان سياسی بر اين باورند ستاد مبارزات انتخاباتی باراک اوباما بدلايل استراتژيکی آقای بايدن را انتخاب کرده است.

رابرت دادلی استاد دانشگاه جورج ميسن ويرجينيا می گويد «جو بايدن تجربه ای در سياست خارجی را به اين مبارزات انتخاباتی آورده که همسان تجربه سياست خارجی جان مک کين است.»

سناتور بايدن رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا است و سال ها است به نواحی بحرانی جهان چون عراق و گرجستان سفر کرده است.

تحليل گران سياسی می گويند دليل مهم ديگری که ستاد انتخاباتی باراک اوباما آقای بايدن را انتخاب کرد بدست آوردن رأی در دو ايالت پنسيلوانيا و اوهايو است. باراک اوباما در انتخابات مقدماتی در اين دو ايالت از هيلاری کلينتون شکست خورده بود.

الن ليچمن استاد دانشگاه آمريکايی واشنگتن می افزايد جو بايدن دموکراتی از طبقه کارگر است که مورد توجه رأی دهندگان طبقه متوسط قرار دارد.

جو بايدن ٣٦ سال است که نمايندگی ايالت دلاور را به عهده دارد و علاوه بر تجربه در سياست خارجی سا ل ها رييس کميته حقوقی سنا بود. يکی از وظايف اين کميته رای دادن به نامزد های مقام قضات ديوان عالی کشور است.

آقای بايدن که ٦٥ سال پيش در شهر «اسکرانتون»در ايالت پنسيلوانيا به دنيا آمد در ٢٩ سالگی به سنای اين کشور راه يافت. اندکی پس از آن او همسر و دخترش را در يک تصادف رانندگی از دست داد و به تنهايی دو پسر خود را بزرگ کرد. و سرانجام ٢٠ سال پيش با «جيل» همسر فعلی اش که استاد دانشگاه است ازدواج کرد.

در سال ١٩٨٨ سناتور بايدن برای نامزدی رياست جمهوری از حزب دموکرات اقدام کرد ولی بدلايل سياسی ناگزير به پايان دادن مبارزات انتخاباتی خود شد.

در مبارزات انتخاباتی امسال جو بايدن دگر باره تلاش کرد تا به نامزدی رياست جمهوری از حزب دموکرات پذيرفته شود ولی در يکی از مبارزات مقدماتی ايالتی از باراک اوباما شکست خورد و از رقابت دست کشيد. سناتور بايدن در ٢٣ ماه اوت با عنوان شريک انتخاباتی باراک اوباما در صحنه انتخابات ظاهر شد و ٤ روز بعد در همايش حزب دموکرات بار ديگر انرژی بسيار خود را که از ويژگی های اين سناتور باتجربه است به نمايش گذاشت. آقای بايدن گفت «اين روزها استثنايی هستند. اين انتخابات شگفت آور است. مردم آمريکا آماده هستند باراک اوباما آماده است. من آماده ام. اين زمان به ما و آمريکا تعلق دارد.»

ناظران آگاه می گويند توان سياسی و شخصی جو بايدن در توجه عظيمی که باراک اوباما در اقشار مختلف رای دهندگان جلب کرده بسيار موثر و حياتی بوده است.

XS
SM
MD
LG