لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

بيوگرافی مختصر باراک اوباما


باراک اوباما در ۴ اوت سال ۱۹۶۱ در هونولولو، مرکز ایالت هاوائی، به دنيا آمد. پدرش دانشجوی سیاهپوست کنیائی در دوران تحصيل در دانشگاه هاوايی با مادر باراک که دانشجوی سفید پوستی از اهالی کانزاس آمریکا بود آشنا شده بود.

اوباما در اولین کتاب خود بنام «رویاهائی از پدرم؛ روایاتی از نژاد و میراث» که اولین بار در سال ۱۹۹۵ به چاپ رسید، در بیان تمایز ظاهری میان والدینش پدر خود را به سیاهی شبق و مادرش را به «سفیدی برف» توصیف کرده است.

مادر و پدر باراک اوباما بعد از دو سال متارکه کردند و پدر ابتدا به دانشگاه هاروارد رفت و سپس به کنیا بازگشت. قبل از فوت پدر در یک تصادف رانندگی در سال ۱۹۸۲، پدر و پسر یکبار و آن هم به مدت یکماه با يکديگر ديدار کردند.

دکتر استانلی آن دانهام، معروف به آن دانهام، مادر باراک، مجددا پس از فارغ التحصيل شدن از دانشگاه هاوايی (در رشته انسانشناسی)، در سال ۱۹۶۷ با دانشجوئی از اهالی اندونزی بنام «لولو سوئته رو» ازدواج کرد و باراک نیز تا ده سالگی در یکی از مدارس ابتدائی در جاکارتای اندونزی تحصیل می کرد.

اوباما بعد از بازگشت از اندونزی با پدر بزرگ و مادر بزرگ مادری خود در هاوائی زندگی کرد و بعد از گرفتن لیسانس از دانشگاه کلمبیا، در سال ۱۹۸۸ به شيکاگو رفت و به عنوان سازمانده انجمن های محلی در محلات فقیر نشین اين شهر بزرگ کار کرد. پس از سه سال کار با مردم حاشيه نشين و سازمان دادن آنان به منظور رسيدن به خواسته های بر حق خود، باراک در امتحان ورودی دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد شرکت کرد و قبول شد. پس از گذراندن سال اول، بر مبنای نمرات و ارزشیابی از نوشته هايش، به سمت ویراستار نشریه حقوقی دانشگاه هاروارد که از معتبرترين نشريات حقوقی آمريکاست برگزیده شد، و در سال ۱۹۹۰ به رياست نشريه رسيد.

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد، باراک اوباما در سال ۱۹۹۶ در انتخابات سنای ایالتی ایالت ایلینویز، و در سال ۲۰۰۴ در انتخابات سنای ایالات متحده به پیروزی رسید.

در تابستان سال ۲۰۰۴ و در جریان کنوانسیون حزب دموکرات دربوستون (ماساچوست) که به انتخاب رسمی جان کری به عنوان نامزد آن حزب در انتخابات ریاست جمهوری انجامید، از باراک اوباما خواسته شد سخنرانی کلیدی آن کنوانسیون را نوشته و ارائه دهد.

اوباما دراین سخنرانی از ضرورت در پیشگیری راه و رسم جدیدی برای حزب دموکرات سخن گفت. شیوائی اجرای آن سخنرانی باعث شد تنها سناتور سیاه پوست آمریکائی در آن زمان بشدت طرف توجه دستگاه های ارتباط جمعی قرار گیرد.

سناتور اوباما در فوریه سال ۲۰۰۷ با اعلام نامزدی خود برای ریاست جمهوری این کشور از حزب دموکرات مبارزات انتخاباتی خود را با دو شعار زیر بنائی «امید» و «تغییر» آغاز کرد و هنگامیکه در سوم ژانویه سال جاری در انتخابات آیووا به پیروزی رسید، با تکیه بر این دو شعار موضوع سخنرانی پیروزی خود را پایان دادن به شکاف های اجتماعی میان آمریکائیان قرار داد.

بعد از ۱۶ ماه مبارزات انتخاباتی با سناتور هیلاری کلینتون در مراحل گوناگون انتخابات مقدماتی در حزب دموکرات، باراک اوباما در سوم ژوئن نامزدی خود از جانب آن تشکیلات سیاسی را اعلام کرد.

گراند گیم Ground Game اصطلاحی برگرفته از رقابت های ورزشی ست که هنگامیکه در مورد مبارزات انتخاباتی بکار گرفته می شود شامل مراحل مختلف تهییج طرفداران، صحنه آرائی، استفاده از رسانه های همگانی، پیام رسانی، جمع آوری کمک ها، و سرانجام تهییج و ترغیب طرفداران به رای دادن می شود. بر این اساس، دنیس جانسون استاد مدیریت سیاسی در دانشگاه جرج واشنگتن معتقد است راهبران مبارزات انتخاباتی اوباما این سلسله از اعمال را به بهترین وجه ممکن انجام داده اند.

باراک اوباما در جریان ۲۱ ماه مبارزات انتخاباتی گوهر اتکای به نفس و تجلیات رهبری خود را بیش از پیش صیقل داد و مسافرت های او به اروپا و عراق و افغانستان نیز با هدف نمایش هر چه مبسوط تر این صفات طراحی و اجرا شد.

در حالیکه تا چند هفته قبل مسائل خارجی و امنیت ملی هنوز نقطه ضعف مبارزات انتخاباتی سناتور اوباما تلقی می شد، شدت گیری بیسابقه بحران در بازار های مالی آمریکا در کمی بیش از ۶ هفته پیش معضلات داخلی و اقتصادی را در صدر الویت های رای دهندگان آمریکائی قرار داد وآشکارا به مبارزات انتخاباتی سناتور اوباما کمک کرد.

صرفنظر از آنکه چه کسی در اولین ساعات شامگاه روز چهارم نوامبر بعنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده برگزیده شود، در تلخیص این طولانی ترین انتخاباتِ تاریخ همین بس که تقریبا همه متفق القولند تا همین جای کار باراک اوباما سرمنشاء پدیده ای تاریخی و سرنوشت ساز بوده، که با توجه به اخبار منتشره حاکی از هیجان های مردمی در سایر نقاط جهان، اهمیت و تاثیر گذاری آن از مرزهای این کشور نیز بسیار فراتر رفته است.

XS
SM
MD
LG