لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

توافق رهبران ارمنستان و آذربایجان پیرامون توافق صلح   


رهبران ارمنستان و آذربایجان توافق کرده اند برای حل مساله ناگورنو - قره باغ گفتگوهای بیشتری انجام دهند.

این خبر امروز و پس از آن اعلام شد که الهام علی یف، رئیس جمهوری آذربایجان و سرژیک سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان، ابتدا یک گفتگوی دو جانبه انجام دادند و سپس دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هم به آنها پیوست.

آقای مدودف ماه گذشته در سفر به ارمنستان گفته بود که قصد دارد رهبران آذربایجان و ارمنستان را برای گفتگو در باره مساله ناگورنو- قره باغ و یک توافق صلح /به مسکو دعوت کند.

در بیانیه ، رهبران این دو کشور منطقه قفقاز برای رسیدن به یک راه حل سیاسی برای منازعه ناگورنو قره باغ اعلام آمادگی کرده و گفته اند به وزرای امور خارجه خود دستور می دهند مذاکرات را به پیش ببرند.

ناگور نو قره باغ که منطقه ای ارمنی نشین اما محصور در خاک جمهوری آذربایجان است ، در سال ۱۹۸۸ اعلام استقلال کرد ، اقدامی که جنگی ۶ ساله با ۳۵ هزار قربانی را بدنبال آورد . در سال ۱۹۹۴ یک پیمان ترک مخاصمه به امضا رسید ، اما درگیری های گاه بگاه ادامه داشته است .

روسیه برای کسب نفوذ در جمهوری نفت خیز آذربایجان با ایالات متحده رقابت می کند . بخش عمده ای از نفت و گاز جمهوری آذربایجان از طریق خط لوله باکو-تفلیس- جیهان ، با عبور از خاک ارمنستان و ترکیه به بازار های جهانی می رسد.

XS
SM
MD
LG