لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

معاون فرمانده بسیج گفت جمهوری اسلامی برای ارتش های باصطلاح آزادیبخش در خاورمیانه اسلحه فراهم می آورد


Xwepêşandan li Dijî Biryara YSK li Dîyarbekirê
یک مقام ارشد نظامی ایران می گوید جمهوری اسلامی برای ارتش های باصطلاح آزادیبخش در خاورمیانه اسلحه فراهم می آورد. این ادعا را حسین محمدی، معاون فرمانده بسیج، عنوان کرد و یک وب سایت دولتی آنرا گزارش داد.

این نخستین بار است که یک مقام جمهوری اسلامی ایران تحویل اسلحه به گروه های مسلح را مورد تایید قرار می دهد. در گذشته، ایران ادعا می کرد که فقط از نظر معنوی و سیاسی از گروه هایی مانند حزب الله و حماس پشتیبانی می کند.

ایالات متحده سالها ایران را متهم کرده است که به تروریست ها در کشورهای دیگر اسلحه می دهد. به این دلیل است که وزارت امور خارجه آمريکا در گزارش سالانه خود در باره وضعیت تروریسم در جهان گفت ایران همچنان فعالترین حامی تروریسم است.

دل دیلی، هماهنگ کننده دفتر ضد تروریسم در وزارت امور خارجه آمریکا، در تشریح چگونگی حمایت ایران از تروریسم گفت، ایران به گروه های تروریستی فلسطینی، حزب الله لبنان، ستیزه گران مستقر در عراق، و جنگجویان طالبان در افغانستان، اسلحه می رساند، و مقامات ایرانی، علی رغم تعهد به حمایت از برقراری ثبات در عراق، به فراهم آوردن ابزار مرگبار ادامه می دهند. آنها از جمله اسلحه، آموزش، و پول در اختيار اين گروه ها قرار می دهند، و برخی از گروه های ستیزه گر عراقی را، که ائتلاف و نیروهای امنیتی عراق و شهروندان عراقی را هدف می گیرند، هدایت می کنند.

افزون بر این، گزارش یادآور می شود که جمهوری اسلامی همچنان مایل نیست اعضای ارشد القاعده را که در بازداشت دارد بدست عدالت بسپارد، و از کنترل فعالیت های برخی از آنها، که در پی سقوط رژیم طالبان در افغانستان به ایران گریختند، خودداری کرده است.

بدون حامیانی مانند جمهوری اسلامی ایران، بدست آوردن وسائل و ابزار انجام عملیات خشونت آمیز – اغلب علیه هدف های غیر نظامی – جهت تحمیل اراده سیاسی شان برای گروه های تروریستی بسیار مشکل خواهد بود. آنچه حمایت ایران از تروریسم بزرگترین نگرانی را موجب می شود این است که قادر است تسلیحات دارای قابلیت کشتار جمعی بسازد که می تواند در اختیار تروریست هایی که ایران آنها را حمایت، و در برخی موارد هدایت می کند، قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG