لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

نخست وزیر بریتانیا درباره اقتصاد جهان با رهبران کشورهای عرب خلیج فارس گفتگو می کند


گوردون براون نخست وزیر بریتانیا روز شنبه برای دیداری از کشورهای نفت خیز رهسپار منطقه خلیج فارس شد، با این امید که آنها را تشویق کند پولهای بیشتری برای کشورهايی که هدف آشوب اقتصادی جهان قرار گرفته اند فراهم آورند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می گوید براون در حالی که کوشش برای کمک به هماهنگ ساختن پاسخ جهانی به سقوط اقتصادی را دنبال می کند، در این سفر چهار روزه با رهبران منطقه گفتگو خواهد کرد.

در گزارش گفته می شود او می خواهد ۲۵۰ میلیارد دلاری که صندوق بین المللی پول برای نجات مالی کشورهایی که بحران مالی به آنها صدمه زده اختصاص داده است، برای جلوگیری از سرایت «بیماری» به کشورهای دیگر تعمیم داده شود.

براون، که پیش از نخست وزیری، وزیر دارايی بود گفته است می خواهد کشورهای خلیج فارس و چین در میان بزرگترین اعانه دهندگان به طرح تعمیم اعتبارات باشند.

براون روز سه شنبه گفت آنها کشورهایی هستند که ذخایر قابل ملاحظه ای دارند که می توانند بزرگترین سهم را در صندوق داشته باشند و او این موضوع را با تمام رهبران بین المللی در میان خواهد گذاشت.

براون همراه با لرد پیتر مندلسون، کمیسر سابق تجارتی اتحادیه اروپا، و وزیر فعلی بازرگانی بریتانیا، اد میلیباند وزیر انرژی و ۲۷ نفر از بازرگان برجسته بریتانیا به خلیج فارس رفته است.

او گفت درباره طرح مورد نظر خود با دومینیک اشتراوس–کان رییس صندوق بین المللی پول، و نیز نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بحث کرده است. آی ام اف قرار است به مجارستان، اوکراین و ایسلند کمک کند، در همین حال گزارش می رسد پاکستان آماده است از آن برای مقابله با بحران موازنه پرداخت های خود کمک بخواهد.

با این حال، خبرگزاری فرانسه بر این نظر است که براون ممکن است تشویق کشورهای خلیج فارس را، علی رغم پیوندهای تاریخی و تجارتی نیرومند با بریتانیا، دشوار ببیند. آنها، که اقتصادهایشان عملا بر نفت متکی است، با کاهش درآمد به دلیل پایین آمدن قیمت ها از رقم بی سابقه بشکه ای نزدیک به ۱۵۰ دلار در ماه ژوئیه به حدود ۶۰ دلار در هفته پیش روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG