لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

گزارش خبری: وزیر دفاع آمریکا می گويد به استراتژی جامعتری در افغانستان نیاز است


رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید ایالات متحده و متحدانش به استراتژی منسجم تری در افغانستان نیاز دارند. او معتقد است ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده جدید نیروهای آمریکا در سراسر خاورمیانه و آسیای مرکزی، می تواند به فراهم آوردن چنین رویکردی کمک کند. ال پاسین خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن، در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته است.

با کاهش خشونت در عراق، بخش بزرگی از توجه پنتاگون به افغانستان تغییر می کند. در آنجا طالبان، القاعده و گروه های وابسته به آنها در ماه های اخیر بر حملاتشان افزوده اند. به این دلیل است که رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، ژنرال پتریوس، فرمانده موفق خود در عراق را به فرماندهی مرکزی آمریکا منتقل کرد، جايی که او در آن سرانجام مسئولیت هر دو جنگ را بر عهده خواهد داشت.

گیتس پس از حضور در مراسم تغییر محل فرماندهی ژنرال در فلوریدا، به خبرنگارانی که او را در هواپیما همراهی می کردند گفت به باور وی کوشش بین المللی در افغانستان به رویکرد بهتری نیاز دارد.

گیتس اظهار داشت به گمان او استراتژی نظامی در سراسر افغانستان و با شریکان ائتلاف، انسجام بیشتری را ایجاب می کند، و ژنرال پتریوس می تواند در انجام آن به ژنرال مک کی ارنن کمک کند.

دیوید مک کی ار نن فرمانده ارشد آمریکا در کابل است، او همچنین به فرمانده ناتو، که کشورهای عضو آن هزاران سرباز در افغانستان دارند، گزارش می دهد. این ساختار پیچیده کار تهیه و احرای یک استراتژی جامع و منسجم، به ویژه در افغانستان، را دشوار می سازد. فرماندهان سابق تلاش کرده اند و تاحدودی موفق شده اند. اما رابرت گیتس معتقد است ژنرال پتریوس، که بیشتر اعتبار تغییر در روند جنگ در عراق به او داده می شود، مردی است که قادر است چنین تلاشی را تجدید کند.

گیتس گفت در حالی که هر دو جنگ بسیار متفاوت هستند، نیاز به در هم آمیحتن ارتش و غیرنظامیان، و کوشش برای نزدیکتر ساختن مردم به یکدیگر، تا آنجا که امکان دارد، یک تم مشترک است. و بنابراین، به گمان او ژنرال پتريوس شناخت استراتژیک چالش های موجود را ممکن می سازد.

ژنرال پتریوس هنگامی که مقام فرماندهی را بر عهده گرفت، خواهان رویکردی جامع نسبت به مناقشه افغانستان شد. او گفته است از برخی از اصولی که در عراق به کار کرد، از جمله افزایش امنیت، استفاده خواهد کرد و برای انجام آن به سربازان بیشتری نیاز خواهد داشت. گیتس هفته پیش تایید کرد که اعزام تیپ های بیشتر و نیروهای پشتیبان آنها را، که از ۱۰ هزار نفر فراتر می رود تصویب کرده است. اما این نیروها تا زمانی که دولت جدید کارش را در ژانویه آغاز کند، در دسترس نخواهند بود.

گیتس بیش از یک سال تلاش کرد متحدان ناتو را به اعزام سربازان بیشتر به افغانستان ترغیب کند، اما می گوید انتظار ندارد تمام متحدان کاری فراتراز آنچه تاکنون انجام داده اند صورت دهند، و این موضوع ایجاب می کند که بر شمار سربازان آمریکا افزوده شود. هم اینک ۳۲ هزار سرباز آمریکايی، همراه با حدود ۳۷ هزار سرباز از دیگر کشورهای ناتو، در افغانستان حضور دارند، اما بسیاری از سربازان ناتو در چارچوب محدودیت های ویژه خود عمل می می کنند.

پتربوس یک تیم ۲۰۰ نفری را مامور بازنگری در استراتژی افغانستان ساخته است. گزارش آن ، همراه با کار های مشابه دیگری که در پنتاگون و در کاخ سفید انجام گرفته است، باید تا سال آینده برای بررسی رییس جمهوری جدید آماده شود. پتریوس و دیگر فرماندهان نظامی آمریکا هنگامی که رهبری سیاسی تغییر می کند، در سمت های خود باقی خواهند بود.

XS
SM
MD
LG