لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

رییس جمهوری روسیه و  رهبر لیبی در ضیافت شامی در مسکو شرکت کردند


دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه و معمر قذافی رهبر لیبی جمعه شب در ضیافت شامی در مسکو شرکت کردند. امروز نیز دو رهبر در کرملین به گفتگو خواهند نشست.

هدف از سفر معمر قذافی به روسیه بهبود رابطه دو کشور و امضا چندین قرار داد از جمله خرید اسلحه از روسیه است.

سفر آقای قذافی به روسیه در حالی صورت می گیرد که لیبی رابطه سیاسی خود با ایالات متحده و اتحادیه اروپا را نیز بهبود بخشیده است.

معمر قذافی رهبر لیبی بدنبال پایان دادن به انزوای کشورش این هفته به مسکو سفر کرد.

آخرین سفر آقای قذافی به مسکو۲۲ سال پیش و به منظور گفتگو با رهبران اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفته بود.

این سفر در حالی انجام می شود که ترابلس با ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز رابطه بهتری را برقرار ساخته است.

رهبر لیبی در سال ۲۰۰۳ با محکوم کردن تروریسم و متوقف کردن تلاش برای تولید سلاح های هسته ای به کناره گیری جهانی خود خاتمه داد. دولت لیبی همچنین مسئولیت بمب گذاری سال ۱۹۹۸ در یک هواپیمای پان آمریکن و حمله به یک کلوپ شبانه در برلن را پذیرفت و تعهد کرد غرامت این حملات را تقبل کند.

در سقوط هواپیمای پان ام در لاکربی اسکاتلند تمامی ۲۷۰ سرنشین و خدمه هواپیما که ۱۸۰ نفر آنان آمریکایی بودند کشته شدند.. در اثر سقوط هواپیما ۱۱ نفر دیگر نیز در روی زمین جان دادند.

در بمب گذاری کلوپ شبانه در برلن نیز سه نفر از جمله دو آمریکایی کشته و ۲۳۰ نفر مجروح شدند.

لیبی تاکنون یک ونیم میلیارد دلار برای پرداخت به بازماندگان قربانیان آمریکایی این حملات در صندوق مشترکی واریز کرده است. ایالات متحده نیز ۳۰۰ میلیون دلار در این صندوق به ودیعه گذاشته تا به بازماندگان قربانیان حمله ایالات متحده به لیبی که به تلافی بمب گذاری برلن انجام شد پرداخت شود.

روز جمعه پرزیدنت بوش فرمان اجرایی را امضا کرد که مصونیت دولت لیبی را در برابر دادخواهی های تروریستی علیه آن کشور اعاده خواهد کرد.

بدینگونه آخرین مانع برای ایجاد رابطه هنجار بین دو کشور هموار شد.دیوید ولش دیپلمات ارشد ایالات متحده در خاورمیانه روز جمعه در واشنگتن گفت: این یک زمان تاریخی و بسیار مهم است. ما یک و نیم میلیارد دلار از لیبی دریافت کرده ایم که به بازماندگان قربانیان آمریکایی در حملات تروریستی لیبی پرداخت خواهد شد. تلاش های کنگره و همکاری دولت لیبی و ایالات متحده به نتیجه رسیده است و آخرین مانع برقراری ارتباط دو کشور برداشته شد.

بهبود رابطه سیاسی ترابلس با ایالات متحده و اروپا که موجب نگرانی روسیه شد آن کشور را بر آن داشت که رابطه خود را با لیبی که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی به سردی گراییده بود باز سازی کند.

سفر معمر قذافی به روسیه به دنبال بهبود رابطه سیاسی دو کشور صورت می گیرد.

در این سفر لیبی سیستم های دفاع موشکی هواپیما و هلیکوپترهای جنگنده تانک و سیستم های پرتاب موشک را از روسیه خریداری خواهد کرد. بر اساس قرار داد دیگری روسیه سیستم تسلیحاتی لیبی را که در زمان اتحاد جماهیر شوروی خریداری شده بود مدرن خواهد ساخت.

گفته می شود دو کشور در مورد همکاری در زمینه استفاده مسالمت آمیز از انرژی اتمی نیز گفتگو خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG