لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

گزارش سياسی: درگيری های تازه در کرانه باختری و نوار غزه


در برخورد نيرو های امنيتی اسراييل با بيش از صد شهرک نشين يهودی در نزديکی الخليل در ساحل غربی رود اردن چهار مأمور پليس آن کشور و همچنين عکاس يک رسانه فرانسوی مجروح شدند. بدنبال اين منازعه سه نفر از شهرک نشينان يهودی نيز دستگيرشدند.

در خبری ديگر، ستيزه گران فلسطينی دو موشک ضد تانک را از نوار غزه به سوی اسراييل شليک کردند که تلفاتی به بار نياورد.

***

نيرو های امنيتی اسراييل شبانگاه جمعه در حالی که تلاش می کردند يک ساختمان را که شهرک نشينان يهودی به طور غير قانونی در نزديکی شهر هبران در ساحل غربی رود اردن بنا کرده بودند خراب کنند با مقاومت بيش از صد شهرک نشين مواجه شدند.

شهرک نشينان يهودی تلاش کردند با پرتاب سنگ و کشمکش تن به تن از خراب کردن ساختمانی که در ناحيه ای ممنوع بنا شده بود جلوگيری کنند.

در اين برخورد به ٤ مامور پليس جراحات مختصری وارد آمد و عکاس يک رسانه فرانسوی مورد اصابت سنگی که توسط شهرک نشينان پرتاب شده بود واقع شد.

بدنبال اين برخورد چند تن از شهرک نشينان دستگير شدند.

رسانه های اسراييل گزارش داده اند شهرک نشينان پس از کشمکش با پليس به سوی منازل فلسطينيان سنگ پرتاب کردند.

اهود اولمرت نخست وزير اسراييل که ماه گذشته بدنبال اتهام به فساد استعفا داد خشونت شهرک نشينان عليه پليس آن کشور را محکوم و تعهد کرد که آنان تحت تعقيب قانونی قرار گيرند.

شهرک نشينان ادعا می کنند پليس اسراييل نيروی بيش از اندازه ای را در بيرون راندن آنان از منطقه به کار برد که منجر به مجروح شدن چند نفر شد.

نقشه راه صلح اسراييل و فلسطينيان، اسراييل را موظف می سازد بنای هر ساختمان يا شهرک نشينی را در زمين های توافق شده ای که فلسطينيان برای تشکيل کشور خود در نظر دارند، متوقف کند.

در همين حال به گفته ارتش اسراييل روز جمعه ستيزه گران فلسطينی دو موشک ضد تانک را از نوار غزه به داخل اسراييل شليک کردند. در اين حمله به کسی آسيبی وارد نيامد.

از سوی ديگر در آستانه گفتگوهای دو گروه فلسطينی حماس و فتح که انتظار می رود در ماه نوامبر در مصر صورت گيرد گروه ستيزه گر حماس ١٧ زندانی عضو گروه فتح را به نشان حسن نيت آزاد کرد.

برخی رهبران گروه فتح اين حرکت را کافی ندانستند و تقاضا کردند ساير زندانيان فتح نيز آزاد شوند.


XS
SM
MD
LG