لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

گزارش تحليلی: نمايشگاهی از کارهای زنان هنرمند عراقی


در حالی که هنوز طرح مربوط به ادامه حضور نيروهای آمريکائی در عراق پس از پايان مدت ماًموريتشان از سوی سازمان ملل متحد در آخر ماه دسامبر، بين آمريکا و دولت عراق قطعی نشده است؛ بنظر ميرسد که زندگی در عراق جريان عادی خود را طی ميکند.

برای نخستين بار نمايشگاهی از کار زنان هنرمند عراقی از سوی خانم «صفيه السهيل» يکی از اعضای پارلمان عراق در آن کشور بر پا شده است. محل تشکيل اين نمايشگاه، باغچه منزل خانم السهيل است.

در اين نمايشگاه ميهمانان و علاقمندان به آثار هنری سر گرم تماشای کارهای زنان هنرمند عراقی هستند.
در ميان آنان از دپيلمات های خارجی تا حتی يک سياستمدار بانفوذ کرد عراقی را نيز ميتوان مشاهده کرد.

در اين نمايشگاه بيست مجسمه سفالين و ۵۰ تابلوی نقاشی به نمايش گزارده شده است. يکی از هنرمندان نقاش عراقی بنام زينا سليم در باره کارهای هنری اش ميگويد، من تنها با دو اثر نقاشی ام در اين نمايشگاه شرکت کرده ام. دو اثری که مربوط به نمايشگاه قبلی من است. نمايشگاهی با نام «گفتگو با پرنده شهر.» اين آثار بازتابی از وضعيت خيابان هاست. از شرائط شهری که من در آن زندگی ميکنم. شهری که چهره زيبای آن ديگر جذاب نيست. شهری در سايه رنگ خاکستری.

صفيه السهيل نماينده پارلمان عراق در باره تشکيل نمايشگاهی از آثار هنری زنان بر اين عقيده است که نميتوان به صحبت در باره ثباتِ امنيت، سياست و اقتصاد بدون توجه به حفظ فرهنگ، تمدن و هنر ادامه داد.

نماينده پارلمان عراق ميگويد زنان ما، به ويژه هنرمندان نقاش ما قدرت خلاقه ای دارند و به همين جهت لازم است که هنر خود را بيشتر عرضه کنند.

در همين حال «حسام الحسنی» يکی از بازديد کنندگان که پيش از اين سخنگوی پارلمان عراق بوده است؛ پس از بازديد از نمايشگاه هنر زنان عراقی گفت من از ديدار نمايشگاهی که امروز شاهد برپائی اش بودم، احساس شادمانی ميکنم. نمايشگاهی که جلوه هنر است.

سازمان زنان هنرمند عراقی در ماه ژوئيه سال جاری با شرکت حدود ۵۰ نقاش و مجسمه ساز زن تشکيل شده است.XS
SM
MD
LG