لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

گزارش علمی: آینده جهان در سال نو و دهه های دیگر


همانطور که به پایان سال ۲۰۰۸ نزدیک می شویم، فرصتی به دست می آید که نگاهی به پشت سرمان بیاندازیم و هم چنین به آینده بیاندیشیم. این کاری است که اعضای «انجمن آینده نگران جهان» انجام می دهند. هرسال، نشریه این گروه، «فیوچریست» مهمترین آینده نگری های سالی که در پیش است و همچنین دهه های دیگر را حدس می زند.

بنا بر یکی از این پیش گویی ها، آینده جهان می تواند بسیار ترسناک باشد. چرا که هرچه شما می گویید و می شنوید تا پیش از رسیدن به سال ۲۰۳۰ ضبط خواهد شد.

دیگر پیش بینی این است که جنگ بیولوژیکی تازه ای در پیش است که بر اساس ژن موجودات پایه گذاری خواهد شد.

البته در این میان، تکنولوژی مدرن آینده راه حل هایی هم برای مشکلات آینده خواهد داشت. تغییرات جوی برای مثال می تواند منبع آب آشامیدنی تازه را تقلیل دهد. اما سردبیر مجله «فیوچریست»، پاتریک تاکر می گوید راه های تازه ای برای پاسخگویی به درخواست آب پاکیزه پیدا خواهد شد:«کمبود آب تازه با کمک نانوتکنولوژِی و از راه جدا سازی نمک از آب حل خواهد شد. این تنها یکی از راه های ادامه حیات ما به دست تکنولوژِی است.»

شهرسازی و شهرنشینی که یکی از رایج ترین رسوم تمدن امروزی است در چند دهه آینده افزایش خواهد یافت. تاکر در این مورد می گوید شهرنشینی بیش از یک حرکت ساده هجوم به شهرها است:« این از دیدگاه شرایط اقتصادی، به این معنا است که مردم از یک اقتصاد کشاورزی به یک شرایط مدرن تر یعنی اقتصاد صنعتی روی خواهند آورد. در نتیجه اقتصاد جهانی هم به همین شکل تغییر خواهد کرد
.شهرنشینی تا سال ۲۰۳۰ به ۶۰ درصد خواهد رسید.»

این جمعیت شهرنشین به خدمات بیشتری نیازخواهند داشت. آموزش این خدمات در آینده نه از راه کتاب و کلاس درس بلکه از طریق بازی های ویدیوئی خواهد بود که مثلا بجای رفتن به یک دانشکده پزشکی ، دانش پژوهان می توانند از طریق تقلید از وقایع انجام یک عمل جراحی تعلیمات لازم را به دست آورند.

طبق این پیش بینی ها برای آینده، خودروها و کامیون ها از صحنه خارج نخواهند شد اما با استفاده از ارتباطات بهتر و صحیح تر نیازی به رهنوردی نخواهد بود.

بنابر این آینده نگری ها، چین نه تنها تبدیل به بزرگ ترین مقصد جهانگردی جهان خواهد شد بلکه چینی ها بیشترین جهانگردان جهان خواهند بود. هم چنین تعداد جهانگردان کل جهان تا سال ۲۰۲۰ دو برابرخواهد شد. بنا برگفته تاکر، وقتی اقتصاد از یک روند دائمی برخوردار باشد، مسافرت بخشی از نیاز دائمی پرکردن اوقات بیکاری افراد خواهد بود:«با این که در ۱۰ سال گذشته به نظر می رسید مردم وقت کم تری برای استراحت و تفریح دارند ولی در حقیقت اوقات بیکاری مردم در این مدت تغییری نکرده است. ما حدودا نزدیک به ۴۰ ساعت درهفته استراحت می کنیم. همین موضوع مسافرت را یکی از نقاط روشن اقتصادی در آینده کرده است.»

با تغییرات اساسی در شرایط اجتماعی کشور چین، مردم این کشور مذهبی تر از پیش خواهند شد. آینده نگران هم چنین پیش بینی می کنند که کشورهای خاورمیانه در سال های آینده سکولارتر از گذشته خواهند شد. درحالیکه در آمریکا، تمایل به مذهبی بودن روبه کاهش خواهد گذاشت.

کشاورزان خواهند توانست با رعایت اصول بهسازی شرایط محیط زیست، از شیوع گازهای گلخانه ای جلوگیری کنند و بیش از ۱۰۰۰ مرکز تازه انرژی هسته ای تا سال ۲۰۲۵ ایجاد خواهد شد. هر چند وسائل تولید انرژی متناوب دیگری از جمله انرژی خورشیدی و بادی نیز گسترش پیدا خواهد کرد.

نشریه «فیوچریست» پیش بینی کرده است که مردم در خرید کالا به دنبال جنبه های اخلاقی و نیکوکارانه خواهند بود و پیش از خرید اجناس به دقت جوانب انسانی و مثبت آن را مورد مطالعه قرار خواهند داد.

نهایتا، آینده نگران پیش بینی می کنند که مردم در آینده سکس بیشتری خواهند داشت. آن هم به دو جهت عمر طولانی تر و این که زنان آزادی بیشتری برای ابراز احساسات جنسی خود خواهند داشت.


XS
SM
MD
LG