لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

اوباما چهار روز مانده به انتخابات پيشتازی بر مک کين را حفظ کرده است


باراک اوباما و جان مک کين کانديداهای رياست جمهوری آمريکا امروز، جمعه، مبارزات نهائی انتخاباتی را در چند ايالتی ادامه ميدهند که می توانند در انتخابات هفته آينده نقشی سرنوشت ساز داشته باشند.

اوباما، کانديدای دمکرات پس از شرکت در يک ميتينگ انتخاباتی در ايالت آيوا به ايالت اينديانا ميرود. اينديانا در رای گيريهای پيشين ايالتی مطمئن و قابل اتکا برای جمهوريخواهان بوده است، اما نظرسنجی های متعدد اکنون اوباما را رقيبی شانه به شانه با مک کين نشان ميدهد.

مک کين به سهم خود روزی ديگر را در ايالت اوهايو، و اين بار همراه با آرنولد شوارزينيگر، فرماندار جمهوريخواه ايالت کاليفرنيا، به حضور در ميتينگ های انتخاباتی اختصاص ميدهد. هيچ کانديدای جمهوريخواهی تا کنون بدون کسب آرای اکثريت رای دهندگان در ايالت اوهايو مقام رياست جمهوری آمريکا را کسب نکرده است. اما نظر سنجی های اخير در آن ايالت اوباما را جلوتر از مک کين نشان ميدهد.

اوباما در نظرسنجی های ملی، کماکان بطور متوسط پيشتازی قابل توجه شش درصدی از مک کين را حفظ کرده است. يک نظز سنجی جديد که توسط روزنامه نيويورک تايمز و شبکه تلويزيونی سی بی اس انجام گرفت، اوباما را يازده درصد جلوتر از مک کين نشان ميدهد.

نيويورک تايمز شريک انتخاباتی مک کين ، سارا پيلين، فرماندار آلاسکا، را لطمه ای به شانس های مک کين توصيف ميکند. نظر سنجی نشان ميدهد پنجاه و نه درصد کسانی که مورد سئوال قرار گرفتند گفته اند پيلين از آمادگی لازم برای احراز مقام معاونت رياست جمهوری برخوردار نيست. در مقابل، سه چهارم از نظر دهندگان گفته اند جو بايدن شريک انتخاباتی اوباما را دارای صلاحيت احرازاين مقام ميدانند.

XS
SM
MD
LG