لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

مديراطلاعات ملی آمريکا ميگويد رئيس جمهوری آتی با چالش هائی جديد روبروست


مقام ارشد اطلاعاتی آمريکا ميگويد رئيس جمهوری آتی آمريکا با مجموعه ای از چالش های مرتبط با سياست خارجی روبروست، که گروههای جديد و قوی تر تروريستی، و اقتصاد های رو به رشد ممالکی در حال توسعه نظير چين، از جمله آنهاست.


مايک مک کونل مدير اطلاعات ملی آمريکا اين نظر را روز پنجشنبه در کنفرانسی در شهر نشويل واقع در ايالت تنسی در جنوب شرقی آمريکا ارائه داد.


مک کونل گفت شرايط برای بيشتر شدن شمار و نفوذ گروههای تروريستی در خاورميانه، و نقاط ديگر، تا سال ۲٠۲۵ مساعد است. وی گفت پيشرفت در علوم و تکنولوژی اين گروهها را از توانائی انجام حملات بيولوژيک يا راديواکتيو برخوردار خواهد کرد.


مک کونل پيش بينی کرد که چين تا سال ۲٠۲۵ به يک قدرت اقتصادی و نظامی مبدل ميشود، و روسيه و هند نيز در اقتصاد جهانی در مقام رقيبانی قدرتمند ظاهر خواهند شد . وی گفت چنين روندهائی به کم شدن نفوذ آمريکا منجر ميشود.


مک کونل ميگويد قريب چهل کشور به سبب رشد سريع جمعيت و تغييرات جوّی، تا سال ۲٠۲۵ با کمبودی بی سابقه در منابع امن و مطمئن آب روبرو ميشوند. به گفته وی اين کمبود تشنج هائی عمده ببار خواهد آورد که تشکيلات جهانی و کشورهای بزرگ تر بايد با آنها مقابله کنند.


مک کونل هشدار داد که آمريکا در نخستين سال دوران رياست جمهوری رئيس جمهوری آتی با خطر يک حمله تروريستی روبروست. مک کونل گفت مقامات اطلاعاتی، جان مک کين کانديدای جمهوريخواه و باراک اوباما کانديدای دمکرات را در جريان مبارزات انتخاباتی از گزارشهای اطلاعاتی با خبر کرده اند.

XS
SM
MD
LG