لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

گزارش علمی: گرم سازی هوای خانه ها در ایالت های سرد شمال شرقی آمریکا


اریکا سلست، خبرنگارصدای آمریکا، نیوهمپشایر

ماه های زمستان در شمال شرقی ایالات متحده موسوم به نیوانگلند، می تواند به شدت سرد شود و درجه سرمای هوا گاه به ۴۰ درجه زیرصفر می رسد.

بنا براین، گرم سازی خانه ها در این مناطق با درنظر گرفتن بهای نفت چالش هایی در بردارد و برخی از این اماکن می کوشند تا با منابع انرژی متناوب ازجمله اتنول گرفته شده از ذرت و دیزلی که از روغن پخت و پز به دست آمده استفاده کنند.

هنگامی که آب گرم کن شنن هیل، یکی از ساکنان منطقه به علت جمع شدن زائدات ناشی از سوخت نفتی دچار آتش سوزی شد، او هرگز به فکر استفاده از نوع دیگری از انرژی سوختی نیافتاده بود. او سپس به توصیه تعمیرکاران دست به استفاده از «بیوهیت» و «بیوفیول» زد که نوعی سوخت شیمیایی محسوب می شود و در مغازه های محلی به نام «سبز» به فروش می رسد.

صاحب شرکت کوچک تهیه کننده این سوخت تجدید شدنی، اندروکلر اعتراف می کند که در اول کار مشکل بود که مشتریان خود را به سوی استفاده از بیوهیت و بیوفیول جلب کند چرا که بسیاری از مردم تصورات غلطی از این مسئله دارند.

بنا برگفته کلر، هرخانه ای که از وسائل گرم سازی آب و هوا درآن استفاده می شود می تواند از این فرآورده های بیوهیت استفاده کند. این ماده چیزی جز مخلوطی از روغن های سنتی آب گرم کن و بیوفیول نیست. این ماده به همان شیوه قدیمی با کامیون مخصوص به خانه ها حمل می شود و صاحبان این اماکن مجبور نیستند کوچکترین تغییری در وسائل گرم سازی آب و هوای خود ایجاد کنند. این نوع انرژی درواقع به خاطر این که از نوع خالص انرژی ساخته شده است ،باعث می شود که این وسائل حتی بهترکارکنند.

شنن هیل یک ماه پس از شروع استفاده از این منبع انرژی تازه متوجه شد که سوزن اندازه گیری مخزن انرژی آب گرم کن خانه تکان نخورده است. این برای او تعجب آور بود چرا که درجه مقدار سوخت نشان می داد که استفاده از انرژی در آن آن نسبت به گذشته نصف شده است.

شرکت «سبز» خود را متعهد می داند که برای ایجاد انرژِی از منابع غیرخوراکی استفاده کند. این روزها ذخیره های مورد استفاده برای ایجاد انرژِی در این شرکت از چربی بدرد نخورحیوانات و روغن خوراک پزِی کهنه رستوران ها تامین می شود. این شرکت هم چنین از سبوس یا لوبیای روغن نیز برای این منظور استفاده می کنند. با این وجود کلر همواره به دنبال منابع تازه برای ایجاد این مخلوط از انرژی متناوب است:« گروهی از پژوهش گران در نیوهمپشایر درصددند تا با استفاده از خزه های دریایی به منابع انرژی تازه دست پیدا کنند. این خزه ها می توانند درهرجای دیگری که قابلیت کشت محصولات خوراکی را ندارد کاشته شود.»

محصولات شرکت سبز توانسته است نه تنها به یاری خانواده های کم بضاعتی که نیاز به سوخت ارزان قیمت دارند بیاید بلکه به خاطردرخواست های مکرر در ماه های گذشته علاوه بر نیوهمپشایر سوخت مورد نیاز را به مناطق مجاور از جمله «مین» نیز رسانده است.

مقامات ایالتی مین اخیرا مدال «قهرمان شرایط محیط زیست» خود را به شرکت «سبز» برای خدمات ارزشمندبه منطقه و محیط زیست اهدا کردند.

XS
SM
MD
LG