لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

بورس های آسيائی و اروپائی به کاهش نرخ بهره در آمريکا واکنشی مثبت نشان دادند


ارزش سهام در بورس های آسيائی، امروز، پنجشنبه، يک روز پس از آنکه بانک مرکزی آمريکا نرخ اصلی بهره را نيم درصد کاهش داد، بالا رفت.

بورس توکيو با افزايشی ده درصدی در شاخص موسوم به نيکه ئی، معاملات روزانه را به پايان برد، و بورس هنگ کنگ با افزايشی تقريبا دوازده درصدی در شاخص موسوم به هنگ سنگ بسته شد. ترقی ارزش سهام در سئول دوازده درصد، در تايپه شش درصد و در سيدنی چهاردرصد بود .

در بورس های اروپائی نيزشاخص های سهام در معاملات اوليه سير صعودی داشت، هر چند که در مقايسه با بورس های آسيائی، رشدی کمتر نشان ميدهد.

مقامات بانک مرکزی آمريکا ديروز گفتند بدان جهت نرخ اصلی بهره را کاهش دادند که گزارشها از تنزلی عمده در رشد اقتصاد حکايت داشت. به گفته همين مقامات، بخش هائی اصلی در اقتصاد آمريکا، از جمله مخارج مصرفی و سرمايه گذاريهای تجاری سيری نزولی داشته است.

طی يک ماه اخير اين دومين باری است که بانک مرکزی آمريکا نرخ بهره را کاهش ميدهد. مقامات انتظار دارند نرخ پائين تر بهره ، همراه با اقدامات ديگری که برای رونق بخشيدن به اقتصاد بعمل آمده است، سرانجام رشدی نسبی را به اقتصاد بازگرداند.

علاوه بر بانک مرکزی آمريکا بسياری از بانکهای مرکزی در نقاط مختلف جان نيز در تلاش برای رونق دادن به اقتصاد های راکد خود نرخ های بهره را پائين آورده اند.

تمايل بانکها به از سرگيری وام دادن به يکديگر نيز نشانه ای مثبت در تلاش برای رونق بخشی به اقتصاد تلقی شده است. بانک ها مدتی بود که از بيم ورشکستگی به يکديگر وام نمی دادند، اما بنظر ميرسد در دو هفته اخير اعتماد بتدريج جای بی اعتمادی را پر کرده است.

XS
SM
MD
LG