لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

سفارت آمريکا به آمريکائيان در سوريه هشدار مراقبتی داد 


سفارت آمريکا در پايتخت سوريه به آمريکائيان در آن کشور در ارتباط با حمله ای در شرق سوريه که دمشق آن را به آمريکا نسبت ميدهد هشدار مراقبتی داده است.

سفارت مي گويد وقايعی غير قابل پيش بينی می تواند به تعطيل سفارت برای مدتی نامعلوم منجر شود.

سوريه به سازمان ملل متحد راجع به حمله هلی کوپتری مرگبار روز يکشنبه شکايت کرده است.

سوريه در نامه ای برای بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد حمله را نقض جدی حاکميت و تمامت ارضی سوريه خوانده و از دولت های عضو آن سازمان خواسته است نگذارند چنين حمله ای تکرار شود.

نامه سوريه همچنين ميگويد شورای امنيت سازمان ملل متحد بايد عليه مسئولين حمله اقدام کند، و می افزايد هشت غير نظامی ، از جمله اطفال، در حمله کشته شدند.

هويت کشته شدگان مستقلا تائيد نشده است.

دولت سوريه در اقدامی که به نظر مي رسد به تلافی حمله باشد روز سه شنبه دستور داد يک مدرسه آمريکائی و کنسولگری فرهنگی آمريکا در دمشق بسته شود.

دولت بوش از تائيد و يا تکذيب حمله خودداری کرده است، اما مقاماتی آمريکائی که خواسته اند معرفی نشوند مي گويند به نظر مي رسد يک رهبر ارشد القاعده که اسلحه و جنگجوی خارجی به عراق می فرستاد در عمليات کشته شده باشد.

علی الدباغ سخنگوی دولت عراق حمله را محکوم کرد و گفت کشورش چنين عملياتی را نمی پذيرد و نمی خواهد از قلمرو آن برای حمله به کشورهای همسايه استفاده شود.

الدباغ در عين حال از سوريه خواستار شدت عمل عليه شورشيانی شد که از خاک سوريه به عنوان پايگاهی برای تعليم و انجام حمله به عراق استفاده ميکنند. بغداد گفته است چنين پايگاههائی هدف حمله هلی کوپتری يکشنبه بود.

سوريه که به نظر مي رسد از واکنش عراق خشنود نيست، ملاقاتی را که قرار بود ميان مقامات دو کشور در ماه نوامبر انجام گيرد به تعويق انداخته است.

XS
SM
MD
LG