لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ایران ۱۵:۵۸

بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را کاهش داد


مقامات ارشد بانک مرکزی آمریکا تصمیم گرفته اند نرخ بهره اصلی بانک را به میزان نیم درصد کاهش دهند.

آنها روز چهارشنبه کند شدن شدید رشد اقتصاد را دلیل این تصمیم اعلام کردند و در یک یادداشت توضیحی گفتند بخش های اصلی اقتصاد، مانند پولی که مصرف کنندگان خرج می کنند و سرمایه گذاری در فعالیت های بازرگانی رو به کاهش می رود. مقامات گفتند انتظار دارند کاهش نرخ بهره و کوشش های دیگر برای تقویت اقتصاد، سرانجام رشد اقتصادی معتدلی را موجب شود.

بانک مرکزی چین نیز نرخ های بهره را پایین آورده است. یک مقام ارشد بانک مرکزی اروپا می گوید این بانک نرخ ها را احتمالا هفته آینده کاهش خواهد داد، و گزارش های خبری حاکی است ژاپن ممکن است نرخ را که هم اینک پايین است، کاهش دهد.

هدف از کاهش ها این است که با ارزانتر شدن هزینه دریافت وام برای خرید کالاهای مورد نیاز، توسعه فعالیت های بازرگانی، ساختن خانه و ایجاد شغل، اقتصادها تقویت شوند.

پس از اعلام تصمیم بانک مرکزی آمریکا، قیمت های سهام پایین آمدند، اما سرمایه گذاران دیگر از این جدیدترین اقدام در سلسله کوشش هایی که برای جلوگیری از رکود جهانی جریان دارد، ابراز خوشنودی کردند. قیمت های سهام در آلمان نیز پایین آمدند، ولی در توکیو، لندن و پاریس بالا رفتند. در هنگ کنگ این افزایش متوسط بود.

XS
SM
MD
LG