لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

گزارش هنری: اجرای کنسرت گروه تنبور نوازان شمس در لس آنجلس


گروه تنبورنوازان شمس در آخرین اجرای تور آمریکایی خود، در تالار ویلشیر ایبل لس آنجلس به اجرای برنامه ای با تم رومی و اشعار صلح پرداختند و در پایان این برنامه لوحه سپاسی از سوی شهردار پیشین شهر بورلی هیلز، جیمی دلشاد، به رهبر گروه کیخسرو پورناظری اهدا شد.

گروه تنبورنوازان شمس پس از اجرای موفق کنسرت هایی در چند شهر آمریکا از جمله سن فرانسیسکو و واشنگتن ، به دعوت بنیاد فرهنگی "جوول آو پرشیا" که یک سازمان غیرسیاسی، غیرمذهبی و غیر انتفاعی ایرانی در جنوب کالیفرنیاست به لس آنجلس رفت و در مقابل بیش از ۱۲۰۰ تن از ایرانیان ساکن این شهر به اجرای برنامه پرداخت.

درحالی که سال گذشته در تهران به پنج سماگر اهل قونیه گروه شمس اجازه داده نشد که به اجرای رقص سماع بپردازند، خواننده و دو تن از نوازندگان ساکن ایران این گروه هم امسال به علت عدم دریافت ویزا نتوانستند وارد خاک آمریکا شوند.

با این وجود گروه تنبورنوازان شمس، با بهره وری از هنر استاد کیخسرو پورناظری و دو پسر هنرمند او سهراب و تهمورث، و نوازندگان مستعد دیگری چون شهاب پرنج، نوازنده تنبک ساکن ایران، حسین ذهاوی، نوازنده دف ساکن انگلستان، و روبن وسی نوازنده فرانسوی تبار سازهای کوبه ای گروه توانستند به شهادت حاضران یکی از بهترین برنامه های خود را در لس آنجلس به تماشاگران ارائه دهند.

تهمورث پورناظری، آهنگساز، خواننده و نوازنده تار و تنبور گروه، در مورد چگونگی اجرای این برنامه دقایقی پیش از آغاز کنسرت گفت: «کاری که امشب اجرا می کنیم شبیه کاری است که سال گذشته در کاخ سعد آباد تهران و به مناسبت هشتصدمین سالروز تولد مولانا اجرا کردیم. در آنجا در چهار شب بیش از ۱۶ هزار تماشاگر به تماشای این کنسرت ها آمدند.»

تهمورث پورناظری، ضمن اشاره به گذشته پربار و درخشان گروه تنبورنوازان شمس در مورد انرژی و احساسی که نوازندگان این گروه هنگام نواختن موسیقی به کار می گیرند، گفت:« وجود انرژی و احساس از خصوصیات شاخص نوع موسیقی است که ما ارائه می دهیم. هم چنین ایجاد یک فضای مناسب و حضور تماشاگرانی که به این حس و انرژی پاسخ می دهند هر یک نقش مهم و کلیدی در القای موسیقی ما ایفا می کند.»

تنبور یکی از قدیمی ترین سازهای ایرانی است که یکی از کارکردهای موسیقیایی آن ایجاد شادی و نشاط در شنونده است. کیخسرو پورناظری، رهبر گروه تنبورنوازان شمس در این مورد می گوید: «این ساز با تمام سادگی و کهنسالی از یک جاذبه و تاثیر خاصی برخوردار است که ما با وجود تجربیات گوناگونی که در حیطه موسیقی از انواع مختلف آن داریم هنوز نتوانسته ایم سازی را پیدا کنیم که از نظر تاثیرگذاری بتواند با تنبور برابری کند. همنوازی با تنبور همواره یک تجربه مسحور کننده برای شنوندگان بوده است. ما در هرنقطه از جهان که این برنامه ها را اجرا کرده ایم با استقبال شدید تماشاگران روبرو شده ایم و این برمی گردد به کیفیت این ساز و نوای بی همتای آن . موسیقی ای که دارای شعف، ذوق و شور و هیجان است و اصلا غم انگیز نیست و درعوض پرتحرک و تاثیرگذاراست.»

در پایان اجرای برنامه گروه شمس در تالار ویلشیر ایبل لس آنجلس، جیمی دلشاد، شهردارپیشین ایرانی شهر بورلی هیلز طی یک نطق کوتاه لوح سپاسی را از سوی شهرداری این شهر به کیخسرو پورناظری برای خدمات طولانی مدت او در حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی اهدا کرد.

XS
SM
MD
LG