لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

زلزله جنوب غرب پاکستان دست کم ۱۷۰ نفر قربانی داد


در زلزله شدیدی که جنوب غرب پاکستان را تکان داد دست کم ۱۷۰ نفر جان خود را از دست دادند و در حالی که ماموران امداد برای یافتن افرادی که زیر آوار مانده اند تلاش می کنند انتظار میرود شمارقربانیان افزایش یابد.

به گزارش مرکز زمين شناسی ایالات متحده شدت این زلزله که پیش از طلوع آفتاب روی داد شش و چهاردهم ریشتر بود و مرکز آن در ۱۰ کيلومتری شمال شرقی شهر کويته مرکز استان بلوچستان پاکستان قرار داشت.

زلزله شدید شش و چهاردهم ریشتر امروز در جنوب غرب پاکستان موجب مرگ دست کم ۱۷۰ نفر و مجروح شدن شمار بسیاری در روستاهای فقیر پاکستان و در نزدیکی مرز آن کشور با افغانستان شد.

ناحیه «زيارت» در قلب استان بلوچستان پاکستان بیشترین صدمه و خسارت را متحمل شده است. صد ها خانه گلی با خاک یکسان شد و رانش زمین چندین خانه دیگر را در کام خود کشید. در حدود ۱۵ هزار نفر خانه و کاشانه خود را از دست دادند و صد ها نفر مجروح شدند.و کسانی که از این زلزله شدید جان سالم بدر بردند سراسیمه و حیران با لباس خواب به سرمای شب پناه بردند.

در روستای سوهی ده ها نفردر زیر آوار منازل خود دفن شدند و اهالی روستا با اندوه و وحشت به کار کندن گورهای دسته جمعی پرداختند. ده ها نفر به بیمارستان شهر کاواس در ناحیه زیارت منتقل شدند ولی به گفته یکی از پزشکان آن بیمارستان توان و امکانات رسیدگی به این شمار مجروح را ندارد. به گفته یکی از مقامات محلی بلوچستان پاکستان ۸۰ نفر در منطقه تحت اداره او جان دادند و صد ها خانه ویران شد. در ناحیه پیشین نیز از تلفات گزارش شده است.

از آن جا که رانش زمین موجب بسته شدن جاده و راه ها شده است به گفته ارتش پاکستان نیروهای امداد و پزشکی با ۴ هلیکوپتر نظامی به روستاهای زلزله زده گسیل شده اند و یک بیمارستان موقت و هزاران چادر و پتو نیز به آن ناحیه فرستاده شده است.

مرکز این زلزله در عمق ۱۵ کیلومتری سطح زمین و در۶۴۰ کیلومتری جنوب غربی اسلام آباد پایتخت پاکستان واقع بود.مقامات پاکستان می گویند ناحیه زلزله زده چندان پرجمعیت نبوده است.

XS
SM
MD
LG