لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

گزارش تحلیلی: تعریف از «ثروتمند» و چگونگی «تقسیم ثروت» در کانون مبارزات انتخاباتی آمریکا


یک هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ سناتور دموکرات باراک اوباما و سناتور جمهوریخواه جان مک کین فعالیت انتخاباتی خود را با هدف متقاعد کردن رای دهندگان به حداکثر رسانده اند و نظرسنجی ها از کاهش فاصله دو رقیب حکایت دارد. ایالت سرنوشت ساز پنسیلوانیا امروز صحنه کمپین مشترک سناتور مک کین و کاندیدای معاونتش، سارا پیلین، و حضور باراک اوباماست.

دو رقیب عصر امروز راهی دو ایالت مهم دیگر، ویرجینیا و کارولاینای شمالی، می شوند. در همین حال، مقامات رسمی ایالت تنسی از بازداشت دو تن در ارتباط با طرح ریزی ترور گروهی آمریکایی آفریقایی تبار و سناتور اوباما خبر می دهند. و همچنین صبح امروز، روزنامه محافظه کار واشنگتن تایمز در سرمقاله ای حمایت رسمی خود را از سناتور جان مک کین اعلام کرد.

با نزدیکتر شدن به خط پایان، نبرد نفس گیر بر سر رسیدن به کاخ سفید تنها بر چند ایالت سرنوشت ساز متمرکز شده است. شرایط به گونه ای است که حتی نظرسنجی ها ملاک نیست.

پنسیلوانیا ایالتی که نظرسنجی ها از پیشتازی قابل توجه اوباما در آن حکایت دارد به صحنه ی تاخت و تاز مک کین طی دیروز و امروز بدل شده است و اوباما که در چندین ایالت جمهوریخواه مک کین را به دفاع واداشته بود ناچار برای حراست از بیست و یک رای کالج انتخاباتی پنسیلوانیا دیروز و امروز را به دفاع از انتقادات مک کین پرداخت.

سناتور مک کین با امید به جلب آرای مستقلین مردد در پنسیلوانیا که عمدتا محافظه کارند در حمله ای جدید تسلط تفکر لیبرال اوباما، و رهبری دموکرات های کنگره بر واشنگتن را خطرناک توصیف کرد.

روی سخن مک کین حدود هشت نه درصد مردد ایالت پنسیلوانیاست که هنوز تصمیم نگرفته اند به چه کسی رای بدهند. گروه بزرگی که مک کین را امیدوار کرده اند تا شاید بتواند با جلب آرای آنان ورق را برگرداند. مک کین در این یک هفته باقیمانده در دو جبهه می جنگد: سیاست های اقتصادی و مالیاتی اوباما را مورد حمله قرار می دهد و آنها را نوعی تقسیم ثروت قلمداد می کند و از سوی دیگر می کوشد خود را متفاوت از پرزیدنت بوش نشان دهد.

کمپین مک کین برای برجسته کردن دیدگاههای اقتصادی اوباما که آن را نوعی سوسیالیسم تعبیر می کنند مصاحبه ای رادیویی را از اوباما در قالب آگهی انتخاباتی پخش می کند که به ششم سپتامبر دو هزار و یک زمان فعالیت اوباما در سنای ایالتی ایلینوی برمی گردد. اوباما در بخشی از آن مصاحبه می گوید دیوان عالی به طور سنتی تمایلی نداشته است که پرسش هایی را در ارتباط با تعریف ما از تقسیم ثروت در قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد. اوباما می گوید تراژدی این است که جنبش حقوق مدنی هم به همین اشتباه دست زد و از دیوان عالی و سیستم قضایی انتظارات زیادی داشت. اوباما در این مصاحبه می گوید مساله تقسیم ثروت در حوزه قدرت قوه مقننه است نه قوه قضاییه، و این کنگره بود که سیستم مالیاتی پیشرو را پایه گذاری کرد.

کمپین مک کین در آگهی خود می گوید اوباما از این که دیوان عالی به اقدامی رادیکال در ارتباط با بررسی تقسیم ثروت دست نزده ابراز تاسف کرده و آن را یک تراژدی توصیف کرده است.

کمپین اوباما حمله مک کین را نادرست و از سرناچاری توصیف کرده است و می گوید گرچه هر دو کاندیدا تفاوت هایی در سیاست های اقتصادی دارند اما، هر دو طرفدار سیستم مالیاتی پیشرو هستند که در پی افزایش مالیات بر طبقه پردرآمد و کاهش مالیات بر افراد کم درآمد هستند. به باور کمپین اوباما سناتور ایلینوی توجه زیادی به تقسیم فرصت ها برای طبقات کم درآمد دارد تا آنها از فرصت های برابر برای پیشرفت برخوردار باشند و این هیچ ربطی به سوسیالیسم ندارد.

بسیاری در کمپین مک کین معتقدند شرایط برای مک کین چنان دشوار است که او برای پیروزی در انتخابات بی تردید به پنسیلوانیا نیاز دارد. پنسیلوانیا در چهار انتخابات گذشته به دموکرات ها رای داده است اما، در دو انتخابات گذشته اختلاف چندان زیاد نبوده است.

واکنش اوباما نسبت به این خطر پنهان مرتبط کردن دوباره مک کین با پرزیدنت بوش است. با این امید که اوضاع نابسامان اقتصادی مستقل ها را به سوی جمهوریخواهان متمایل نکند.

هر دو کمپین سخت در تلاش برای تشویق رای دهندگان به شرکت در رای گیری زودهنگام یا غیابی اند اما، بنظر اوباما در این امر موفق تر بوده است. بنا به گزارش ها تا کنون نه درصد واجدین شرایط پیشاپیش رای داده اند و اوباما در میان آنها با اختلافی بیست و یک درصدی پیشتاز است.

با این وجود پنسیلوانیا شرایط متفاوتی دارد و رای گیری زودهنگام در آن انجام نمی گیرد.

مایکل برکمن، استاد دانشگاه ایالتی پن، می گوید اوباما در پنسیلوانیا در برابر رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون در رقابت های درون حزبی شکست خورد و عدم توفیق او در جذب آرای طبقه سفید کارگری احتمالا امیدهایی را در کمپین مک کین تقویت کرده است.

مک کین امروز پس از پنجمین سفرش به پنسیلوانیا برای دفاع از سنگر کارولاینای شمالی راهی جنوب خواهد شد اما، سارا پیلین برای تشویق محافظه کاران در پنسیلوانیا خواهد ماند. اوباما دیروز به حامیانش هشدار داد برای یک لحظه غفلت نکنند و فریب نظرسنجی ها را نخورند که انتخابات تمام شده است.

دیروز برای چندمین بار طی فعالیت انتخاباتی اوباما خبر کشف طرح توطئه ترور اوباما موجی از نگرانی را به سطح رسانه ها آورد. مقامات ایالت تنسی می گویند دو جوان افراطی تحت تاثیر افکار نئونازیسم را با چندین قبضه اسلحه دستگیر کرده است که قصد ربودن سلاح های بیشتر و حمله به مدرسه ای را داشتند که محصلین آن عمدتا سیاهپیوست اند. بنا بر گزارش ها این دو تن که از طریق اینترنت با هم آشنا شده اند طرح ترور باراک اوباما را نیز در سر پروانده بودند.

هشدار مک کین نسبت به خطر تسلط دموکرات های لیبرال بر واشنگتن با خبر ناخوشایندی برای جمهوریخواهان در سنا همزمان شد که امکان دستیابی دموکرات ها به شصت کرسی سنا را بیش از پیش تقویت کرد.

دیروز یک هیات منصفه در واشنگتن باسابقه ترین سناتور جمهوریخواه در سنا، تد استیونس از آلاسکا، را که پرونده سوء استفاده مالی آن تحت بررسی بود، در هفت مورد گناهکار اعلام کرد.

این رسوایی مالی جمهوریخواهان را در فاصله اندک مانده به انتخابات در موضع بدی قرار می دهد و احتمال از دست رفتن کرسی ایالت آلاسکای جمهوریخواهان در سنا بیش از پیش شد.

این خبر واکنش سارا پیلین، کاندیدای معاونت سناتور مک کین و فرماندار آلاسکا، را هم بدنبال داشت.

سارا پیلین گفت رای هیات منصفه نوری بر فساد حاکم بر شرکت های نفتی در آلاسکا می اندازد که بیش از حد بر آلاسکا کنترل داشته اند.

سناتور استیونس چهل سال کرسی آلاسکا را در سنا در اختیار داشته است و ضمن اعتراض به حکم دادگاه اعلام کرده قصد ماندن در رقابت های انتخاباتی چهارم نوامبر را دارد. از سال هزار و نهصد و شصت و هشت این نخستین بارست که رقیب دموکرات با او رقابتی شانه به شانه دارد.

سناتور مک کین ساعتی پیش خواستار کناره گیری استیونس شد. سارا پیلین ساعاتی پس از مک کین از موضع رئیس خود تبعیت کرد و خواست استیونس استعفا دهد.

در همین حال، دهها هزار نیرو آمریکا در عراق و افغانستان از جمله رای دهندگان غیابی اند که رقابت های انتخاباتی را تا حد امکان دنبال می کنند.

در میان سربازان نیاز به تغییر در سیاست آمریکا دیده می شود. سرجوخه کیت جوردن می گوید امیدوار است فارغ از اینکه اوباما یا مک کین پیروز شوند نوعی تغییر را پیاده کنند.

گروهبان دامنیک گارزا معتقد است که دیدگاه همه مهم است بویژه زمانی که بحث دادن رای به کسی مطرح است که قصد بازگرداندن نیروها به خانه را دارد.

گزارش ها حاکی است که در انتخابات پیشین رای تنها سی درصد سربازان به موقع به دست مقامات ایالتی رسید و مورد شمارش قرار گرفت و رای مابقی تاثیری نداشت اما، امیدواری این است که این مشکل در این دوره تکرار نشود.

شور انتخابات در آمریکا، مقامات جمهوری اسلامی را هم به اظهار نظرهای پیاپی واداشته است. پیشتر شاهد گفته های علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، بودیم امروز هم نوبت منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، بود.

متکی در کنفرانس خبری مشترکی با رئیس جمهوری پیشین لبنان درباره ی نقش رئیس جمهوری بعدی آمریکا و تاثیر آن بر منطقه و پیام تغییر آنها اظهارنظر کرد و گفت این انتخابات آخرین شانس آمریکا برای تغییر سیاست خود در منطقه است و ابراز امیدواری کرد کاندیداها روشن تر بگویند از چه نوع تغییری صحبت می کنند و تغییر لازم را به اجرا بگذارند.

باید دید تغییر مورد نظر آقای متکی چیست. متکی همچنین برای منافع مردم آمریکا دلسوزی کرده و می گوید امیدوار است رهبر آتی آمریکا در فکر منافع مردم آن کشور باشد.

XS
SM
MD
LG