لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

راداوان کاراجیچ، رهبر سابق صرب های بوسنی، روز سه شنبه در دادگاه بین المللی لاهه حاضر شد


راداوان کاراجیچ، رهبر سابق صرب های بوسنی، روز سه شنبه در دادگاه بین المللی لاهه حاضر شد هدف از جلسه روز سه شنبه اعلام اتهامات آقای کاراجیچ، پیش از آغاز محاکمه بوده است.

آقای کاراجیچ به دست داشتن در دو فقره نسل کشی که در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ طی جنگ بوسنی رخ داده متهم است، این جنایات شامل قتل هشت هزار مسلمان در صربرنیکا و کشتار در سارایوو است.

بين سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ و در جريان جنگ داخلی بوسنی ده ها هزار نفر کشته شدند. در آن سال ها، رادوان کاراجيچ رهبری صرب ها را برعهده داشت. آقای کارجیچ اتهامات وارده را، رد کرده است.

در جلسه روز سه شنبه کاراجیچ گفت هنوز گروه حقوقی را برای کمک و مشاوره طی جریان محاکمه اش انتخاب نکرده است. کاراجیچ نسبت به سرعت زیاد روند دادرسی ها توسط دادگاه جنایات جنگی یوگوسلاوی اعتراض کرده و این امر را عامل عدم انتخاب مشاور حقوقی برای خود دانسته این در حالی است که رئیس دادگاه روند دادرسی را طبیعی توصیف کرده است.

رهبر پیشین صرب های بوسنی اعلام کرده در دادگاه وکیل مدافع نخواهد داشت، و دفاعیات را خود برعهده خواهد گرفت، و تنها از مشاوره یک گروه حقوقی بهره خواهد جست. در صورتی که دادگاه آقای کاراجیچ را مجرم بشناسد، وی ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

این در حالی است که هنوز بسیاری در صربستان، کاراجیچ را به عنوان قهرمان دوران جنگ قلمداد می کنند.

این شهروند صربی در بلگراد می گوید به گمان وی کاراجیچ نباید محاکمه شود زیرا وی برای صربستان و یوگسولاوی سابق جنگیده است.

آقای کاراجیچ در ماه ژوئن سال جاری، بعد از ۱۳ سال اختفا، دستگیر شد. وی پس از دستگیری و انتقال به دادگاه بین المللی لاهه، تا شروع محاکمه، در بازداشتگاهی واقع در نزديکی مقر دادگاه لاهه زندانی بوده است.
XS
SM
MD
LG