لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

گزارش اجتماعی: نقش آموزش عالی در توسعه در قاره آفریقا


توماس ریپه، خبرنگار صدای آمریکا، کیگالی

مارگرت اسپلینگ، وزیر آموزش ایالات متحده، می گوید تحصیلات عالی نقش حیاتی در آینده توسعه در آفریقا بازی می کند.

وزیر آموزش ایالات متحده که اخیرا برای ارتقای همکاری های مشترک بین دانشگاه های آمریکا و آفریقا به کیگالی سفر کرده بود، بر نقش مهم تحصیلات عالی در توسعه در آفریقا تاکید کرد.

هدف چنین همکاری هایی بهره گیری از تحصیلات عالی برای پیشبرد روند توسعه در آفریقاست.

وزیر آموزش ایالات متحده می گوید: « آفریقا به متخصصین آموزش دیده و خبره نیاز دارد تا برای معضلاتی همچون فقر، گرسنگی و بهداشت راهکار بیابند. ما معتقدیم تا زمانی که آموزش در مرکز توجه قرار نگیرد قادر نخواهیم بود برای مواجهه با چالش های پیش روی روند توسعه در آفریقا، همچون خدمات بهداشتی راهکارهای موثر و کارساز بیابیم. آموزش بنیان اساسی توسعه است.»

نمایندگان دانشگاه های سراسر آمریکا و قاره آفریقا در این اجلاس شرکت کرده اند. فعالیت این اجلاس بر مشارکت دو جانبه در آموزش عالی، امنیت مواد غذایی، رشد اقتصادی و بهداشت عالی متمرکز بود.

توسعه اقتصادی و بهداشت عمومی در رواندا از جمله پروژه های دردست اجراست.

کشورهای سراسر جهان که کمک های مالی خود را به آفریقا اختصاص داده اند نیز نمایندگان خود را به این اجلاس اعزام کرده اند.

اقبال نور علی، رییس بنیاد آقا خان در ایالات متحده آمریکا، ضمن موافقت با وزیر آموزش آمریکا می گوید: « تردیدی نیست که آموزش عالی ارتباط مستقیمی بر روند توسعه در آفریقا دارد. هر کشور در حال توسعه و قاره آفریقا برای رشد و بالندگی و نیز تثبیت رهبری قدرتمند در این قاره نیازمند آموزش عالی است. اگر تحصیلات و آموزش در سطوح ابتدایی و راهنمایی متوقف شود مردم به مهارت ها، دانش و ابزار لازم برای رشد دست نخواهند یافت.»

اقبال نور علی می گوید : « بنیاد آقاخان طی ۲۵ سال گذشته با همکاری دولت ایالات متحده برای پیشبرد برنامه های متعدد از جمله آموزش فعالیت کرده است. به این دلیل که بنیاد آقاخان به توانایی های بالقوه آفریقا امید و اعتقاد بسیار دارد، در این قاره بسیار فعال بوده است.»

بسیاری از شرکت کنندگان در این اجلاس بر ایده ایمان و اعتقاد به توانایی های قاره آفریقا اتفاق نظر دارند.

وزیر آموزش آمریکا می گوید: « سرمایه گذاری دولت ایالات متحده فقط شامل یک نهم کل سرمایه گذاری های آمریکا در قاره آفریقا می شود و زمانی که موسسات آمریکایی در آفریقا سرمایه گذاری می کنند چشم انتظار ثمره آن هستند و این نشانه امیدوارکننده ای است. یکی از عوامل موثر در سرمایه گذاری موسسات وابسته به آموزش عالی ایالات متحده در آفریقا منافع شخصی آن هاست. آن ها بر این باورند که این منطقه ارزش سرمایه گذاری و حضور فعال دارد و به نظر من اقدامات آن ها بیانگر نیات شان است. »

دانشگاه تولانه در نیواورلانز یکی از این موسسات است که در سال ۲۰۰۰ در طرح مشترکی با دانشگاه ملی رواندا کارشناسان بهداشت عمومی این کشور را آموزش داد.

سرمایه نقدی این پروژه از سوی سفارت آمریکا در رواندا فراهم شده و سازمان امداد بین المللی آمریکا هر سال برای ثبت نام ۱۰ دانشجو در دانشگاه بورسیه می دهد.

جاشوا ران، کارمند ارشد کالج بهداشت عمومی در کیگالی، می گوید : « این کالج به پزشکان کمک می کند تا حوزه دید و فعالیت خود را از بیماران به مسائل اجتماعی عمده تر گسترش دهند. این افراد پزشکان فوق العاده ای هستند اما در واقع پیش زمینه فکری از بهداشت عمومی نداشتند و در حال خاضر در محیط کار حرفه ای خود مسئول سلامت چند صد هزار انسان هستند. آنها باید بیاموزند که صرفا به بیمار مراجعه کننده به بیمارستان نیاندیشند و به شیوه های نوینی پیرامون بهداشت و سلامت هم فکر کنند.»

جنین کاندو، یکی از پزشکان این بیمارستان است که کودکان مبتلا به ویروس اچ آی وی و سوء تغذیه را درمان می کند.

کاندو می گوید: « همیشه اطمینان داشتم که این کودکان برای درمان دوباره به این بیمارستان باز خواهند گشت. علایم بیماری را درمان می کردم اما همیشه ریشه معضل کماکان در زندگی این کودکان تاثیرگذار بوده است. اما در حال حاضر برای ریشه یابی این مشکلات در کالج بهداشت عمومی و با سازمان های غیر دولتی دیگر برنامه ریزی و همکاری می کنم و برنامه ای را طراحی کرده ام که با غذا به کودکان مبتلا به ویروس اچ آی وی کمک می کند. من به این نهادها کمک کرده ام تا دفترچه راهنمای آموزشی و کارت های مشاوره ای تهیه کنند و در حال حاضر نیمی از مراکز بهداشتی، یعنی حدود ۲۰۰ مرکز از این کارت ها استفاده می کنند.»

بسیاری از شرکت کنندگان در این اجلاس این پرسش را مطرح می کنند که نتیجه انتخابات ایالات متحده چه تاثیری بر این برنامه ها خواهد داشت.

شریل سیم، کاردار سفارت ایالات متحده در رواندا، می گوید : « من مطمئنم این حسن توجه به آفریقا ادامه خواهد یافت. نوعی انرژی و تعهد در برنامه ریزی های جامع و بررسی جنبه های مختلف در جریان است که من در دوران فعالیت حرفه ای خود به چشم ندیده ام. انرژی بوروکرایتک بین دست اندرکاران خارق العاده است و این حس به دولت جدید ایالات متحده نیز منتقل خواهد شد.»

برخی از شرکت کنندگان انگیزه تمرکز بر آموزش عالی در آفریقا، درشرایطی که بسیاری از کشورها با تثبیت آموزش دوران ابتدایی و راهنمایی خود در چالش اند، را مورد پرسش قرار داده اند.

وزیر آموزش ایالات متحده می گوید: « به نظر من به این درک رسیده ایم که تنها زمانی قادر به رفع نیازهای آموزش ابتدایی و راهنمایی خواهیم بود که برای سیستم آموزش عالی بالاتر از سطح راهنمایی ظرفیت سازی و سرمایه گذاری کنیم. در این مقطع است که معلمان و مدرسان آموزش می بینند و فن آوری و مهارت ها آموخته می شوند.»

اجلاس آموزش عالی در تلاش است تا تاثیر بلند مدت و مستمر ایجاد کند.

موسسات آمریکایی، افرادی همچون کاندو را که در حال حاضر استاد بهداشت عمومی در کیگالی است، آموزش می دهند. بعضی از دانشجویان اساتید دانشگاهی هستند که شبکه خود را با انتقال دانش به دانش آموزان دیگر گسترده تر می کنند.

XS
SM
MD
LG